Aktualności

Bezpieczna woda - omijaj szerokim łukiem dzikie lodowiska

Policjanci interweniowali ostatnio wobec sześciu nastolatków, którzy weszli na lód na Bzurze. Dzikie lodowiska są śmiertelnie niebezpieczne! Zwłaszcza teraz, gdy lód topnieje, a słupek rtęci pokazuje dodatnią temperaturę.

Policjanci w ostatnich dniach kolejny raz interweniowali wobec nastolatków, którzy weszli na lód na Bzurze. Skrajna nieodpowiedzialność zazwyczaj jest przyczyną tragedii. Ile osób musi wejść na lód, by ten się załamał? Nigdy nie wiadomo. Zwłaszcza teraz, gdy mróz nie jest tak odczuwalny, a słupek rtęci w ciągu dnia pokazuje dodatnią temperaturę. Omijajmy szerokim łukiem dzikie lodowiska. Przypominajmy dzieciom, że to wyjątkowo niebezpieczne miejsca. W przypadku zarwania lodu, na ratunek czasami może być za późno. 

Jeżeli już ktoś wszedł na  lód i zaczyna trzeszczeć i pękać, należy się szybko na nim położyć, by rozłożyć ciężar ciała.

• Kiedy lód się załamie, pamiętaj:
- zachowaj spokój,
- nie wpadaj w panikę,
- działaj szybko i zdecydowanie,
- nie wykonuj zbędnych ruchów,
- złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
- staraj się wypełznąć na lód,
- trzymaj się mocno rzuconego sprzętu.

 

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomiło zimową edycję akcji „Bezpieczna Woda” skierowaną do nauczycieli, wychowawców, funkcjonariuszy policji rzecznych, ratowników oraz rodziców, stanowiącą zestaw podstawowych zasad bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych, ujętych w formie plakatu oraz 4-stronicowej ulotki.

Powyższe materiały edukacyjno-informacyjne stanowią pomoc dydaktyczną w ramach zajęć szkolnych na temat zagrożeń związanych z przebywaniem na zamarzniętych rzekach, stawach i jeziorach.

Akcja obejmuje swym zasięgiem szkoły na terenie całego kraju i w założeniach powinna wpłynąć na ograniczenie liczby wypadków wśród dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku na obszarach wodnych.

Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje zimową edycję Akcji „Bezpieczna Woda” we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Zdrowia, przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Powrót na górę strony