Aktualności

19 listopada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci

Data publikacji 19.11.2018

Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu kontynuuje na terenie garnizonu mazowieckiego „Program mający na celu zniwelowanie stresu osób małoletnich dotkniętych problemem przemocy w rodzinie oraz przełamywanie barier w środowiskach związanych ze zjawiskiem, celem rozbudowy i poszerzenia chęci mówienia o przemocy” realizowanym na podstawie porozumienia z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym bohaterem inicjatywy jest maskotka (z nadrukiem, na którym zamieszczony jest numer bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz adres strony internetowej www.116111.pl). Pluszowego misia dzielnicowi przekazują dzieciom dotkniętym problemem przemocy domowej podczas wizyty sprawdzającej po wcześniejszej interwencji w związku z przemocą w rodzinie.

Celem programu jest poprawa poczucia bezpieczeństwa małoletnich ofiar przemocy domowej i podniesienie świadomości wpływu prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia na własne bezpieczeństwo. W ramach programu, w październiku br. Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu przeprowadził 3 szkolenia ponad 60 funkcjonariuszy w KPP w Przysusze, KPP w Sierpcu i KMP w Ostrołęce. Kolejne szkolenia odbędą się w KMP w Płocku, KPP w Ciechanowie, KPP w Płońsku, KPP w Ostrowii Maz. i KPP w Kozienicach. Podczas spotkań podejmowana jest problematyka przemocy domowej oraz sytuacji osób małoletnich dotkniętych przemocą w rodzinie, procedury „Niebieska Karta”, a także przekazywana informacja o Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz pomocy online na stronie internetowej www.116111.pl.

Obchodzony 19 listopada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci to moment refleksji nad tym, jak najmłodsi są chronieni przed krzywdzeniem. Zjawisko to jest nadal problemem powszechnym i bardzo poważnym. Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci powinno być odpowiedzialnością całego społeczeństwa. Równie ważna jest tu świadomość rodziców czy profesjonalistów na temat zapobiegania krzywdzeniu, jak i umiejętność reagowania świadków przemocy.

Dzień ten jest ściśle powiązany z obchodzonym 20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który ma przypominać o przywilejach najmłodszych. Prawa dzieci są wciąż naruszane, także w krajach rozwiniętych, dlatego trzeba stale przypominać o ich znaczeniu. Prawa dziecka nie są dobrem zbywalnym, one po prostu istnieją. Zadaniem dorosłych jest ochrona dzieci poprzez opiekę, wychowanie i przygotowanie do samodzielności.

 

                    Nie ma dzieci – są ludzie…

                    Janusz Korczak

 

Wyk. Sylwia Szewczyk

Powrót na górę strony