Sochaczewscy policjanci ratują przed wychłodzeniem.
Każdej zimy policjanci ruszają z pomocą osobom bezdomnym. Od dłuższego czasu panują w Polsce mrozy, które stanowią ogromne zagrożenie dla osób, które z różnych przyczyn skazane są na tułaczkę, osób starszych czy nieporadnych życiową. Sochaczewscy policjanci sprawdzają miejsca w których mogą przebywać bezdomni. Czekamy również na każdą informację o osobach, które są zagrożone wychłodzeniem.
Aby dotrzeć na czas z pomocą osobom zagrożonym wychłodzeniem, funkcjonariusze sprawdzają pustostany, klatki, piwnice, dworce i przystanki autobusowe.
7 stycznia 2017 roku, około 18:30 policjanci zostali powiadomieni przez mieszkańców bloku przy ulicy Żwirki i Wigury o mężczyźnie śpiącym w klatce bloku. Dzięki temu sygnałowi, bezdomny trafił do ośrodka w Ożarowie. Tam nie zagraża mu już wychłodzenie.
Do kolejnej interwencji doszło tego samego dnia, kilka minut przed północą. Mężczyzna przebywał w barakowozie w którym nie było żadnego ogrzewania. Dzięki policjantom, mężczyzna został przewieziony do szpitala na badania, a następnie do ośrodka dla osób bezdomnych.
Dzień później policjanci musieli interweniować w nieogrzewanym domu w Teresinie. Mimo iż mężczyzna nie chciał pomocy policjantów, wezwano do niego karetkę pogotowia. Stan mężczyzny pozwolił na pozostanie w domu.
Na wychłodzenie są również narażone osoby starsze. Gdy policjanci przyjęli zgłoszenie o zaginięciu starszego mężczyzny z chorobą Alzheimera natychmiast rozpoczęto intensywne poszukiwania. Mężczyzna został odnaleziony 30 minut po zgłoszeniu.
Wczoraj do ośrodka trafił kolejny mężczyzna, którego życie było zagrożone z powodu wychłodzenia.
W ostatnich dniach dało się odczuć ocieplenie temperatury powietrza, ale niestety nadchodzi kolejna fala mrozów.
Nie bądźmy obojętni na los osób potrzebujących pomocy. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy - jeden telefon może uratować czyjeś życie.
Policjanci każdego roku w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.
Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.
Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112.