Aktualności

Bezpieczna podróż zimą.

Data publikacji 20.01.2017

Pamiętajmy, że zła nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi znacznie wydłuża czas hamowania pojazdu, w skrajnych przypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Najczęściej dzieje się tak przy znacznym przekroczeniu dozwolonej prędkości jazdy. Dojedź bezpiecznie do celu!

Widząc znak ograniczenia prędkości do 50 km/h wielu kierowców uważa, że jest to prędkość bezpieczna. Nic bardziej mylnego. Czasem nawet taka prędkość może doprowadzić do wypadku czy kolizji. Musimy, więc dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu – przy mokrym czy śliskim asfalcie nie zahamujemy szybko. Trzeba zostawić sobie trochę miejsca na ewentualne dodatkowe manewry.

Przed wypadkiem może uchronić nas też respektowanie innych przepisów ruchu drogowego. Są one wprowadzane wyłącznie dla naszego bezpieczeństwa. Nikomu już chyba nie trzeba przypominać o włączeniu świateł, zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i wszystkich pasażerów oraz odpowiednim zabezpieczeniu dzieci w samochodach (fotelik lub specjalne siedzisko

Pamiętajmy, że nigdy nie należy wsiadać za kierownicę (również roweru) po spożyciu alkoholu. Nawet minimalna jego ilość spowalnia reakcję kierującego i utrudnia ocenę sytuacji na drodze. Może zabraknąć ułamka sekundy lub centymetrów, aby skutecznie uniknąć zderzenia i tragedii na drodze. Do zdarzeniach drogowych przyczyniają się też nieodpowiedzialne zachowanie niektórych pieszych i rowerzystów, którzy często łamią przepisy ruchu drogowego. Najczęściej popełniane przez nich wykroczenia to: nagłe wtargnięcia na jezdnię, przechodzenie przez jezdnię w miejscach nie wyznaczonych, przy czerwonym świetle, chodzenie po jezdni zamiast poboczem, jazda nieoświetlonym rowerem, bez odblasków, przejeżdżanie rowerem przez przejście dla pieszych.

Musimy sobie wszyscy uświadomić, że samochód jadący z określoną prędkością nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. W pochmurne dni, podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu, a także wieczorem, pieszy i rowerzysta są praktycznie niewidoczni dla kierowcy. Często hamowanie rozpoczyna się w ostatniej chwili. W takich sytuacjach regułą powinno być używanie odblasków, zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych pieszych oraz rowerzystów.

Aby uniknąć zimowych kolizji i wypadków pamiętajmy o właściwym przygotowaniu siebie i pojazdu do podróży oraz o przestrzeganiu przepisów i zasad bezpieczeństwa. Łamiąc je narażamy się nie tylko na straty finansowe przez mandat, ale przede wszystkim na zagrożenia dla zdrowia lub życia własnego, członków swojej rodziny, a także innych użytkowników dróg.

Jak właściwie przygotować pojazd do zimy?

Letnie dywaniki samochodowe wymieńmy na gumowe, ponieważ woda nie dostanie się na wykładzinę podłogi i auto nie będzie zaparowane.  Warto mieć ze sobą w podróży dobrą skrobaczkę do szyb oraz szczotkę do odśnieżania auta. Brak płynu w spryskiwaczach również może bardzo utrudnić nam drogę, a przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Musimy pamiętać o tym, by letni płyn w spryskiwaczu był wymieniony na zimowy.

Policjanci z sochaczewskiej drogówki przypominają, że poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym jest niebezpieczne. Sypiący się z dachu samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. Osoba jadąca za samochodem dostawczym, widząc lecącą w swoją stronę bryłę lodu, prawdopodobnie będzie chciała uniknąć uderzenia w szybę lub maskę. Gwałtowny manewr na drodze może skończyć się wpadnięciem w poślizg i poważnymi konsekwencjami.

Kierowca przed wyruszeniem w trasę ma też obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb. Wyjdźmy z domu 5 minut wcześniej i usuńmy warstwę lodu bądź śniegu z szyb i świateł. Włączmy nawiew na szybę, żeby odparowała.

Bardzo ważne jest również ogumienie pojazdu.  Mimo iż w Polsce nie ma  takiego obowiązku, sochaczewscy policjanci polecają zmianę opon na zimowe, które będą lepiej zachowywać się na drodze w trudnych warunkach. Opony zimowe lepiej sprawdzają się w niskich temperaturach i zapewniają lepszą przyczepność na ośnieżonej drodze. Pamiętajmy również by na bieżąco sprawdzać stan bieżnika. 

Powrót na górę strony