Aktualności

Dzień odblasków na Mazowszu.

Data publikacji 25.01.2017

25 stycznia to dzień odblasku. Inicjatywa narodziła się w Norwegii i stamtąd właśnie trafiła na nasze drogi. Podstawowym celem akcji jest promowanie używania elementów odblaskowych, zwłaszcza przez pieszych.

Jesień i zima to czas wcześnie zapadającego zmroku, mgieł, opadów atmosferycznych i słabej widoczności. Takie warunki powodują, że piesi i rowerzyści poruszając się drogą stają się dla kierujących praktycznie niewidoczni.

Wszystkie te czynniki przysparzają uczestnikom ruchu drogowego wielu problemów. Mają też niebagatelny wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków.

Dlatego mazowiecka Policja często prowadzi akcje prewencyjno–profilaktyczne promujące używanie elementów odblasków. Podkreślając ich ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa.

Przypomnijmy - na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30-40 metrów.  Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej.

Innym ważnym problemem jest to, iż piesi i rowerzyści czyli tzw. „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego często są przekonani, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd lub jego światła, to i kierujący pojazdem ich widzi. Jest jednak zupełnie inaczej. Najczęściej taka osoba, dla kierującego pojazdem jest zupełnie niewidoczna.                                                        

Każdy niechroniony uczestnik ruchu drogowego w bardzo prosty sposób może poprawić swoją widoczność na drodze, a co za tym idzie zadbać o swoje zdrowie i życie. Wystarczy założyć odblaskową opaskę czy też kamizelkę. Warto pamiętać, że od 2014 roku w Prawie o Ruchu Drogowym jest przepis, który nakłada obowiązek używania elementów odblaskowych przez każdego pieszego poruszającego się po zmroku, poza obszarem zabudowanym. Jednak każdy powinien zdawać sobie sprawę, że warto ich używać wszędzie tam, gdzie droga jest nieoświetlona lub oświetlona słabo. Nawet gdy oświetlenie jest wystarczające, elementy odblaskowe pomogą.

Natomiast najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego powinni być od najmłodszych lat uczulani na swoje bezpieczeństwo. Dzieci dla ich własnego bezpieczeństwa powinny być uczone przez starszych korzystania z odblasków. Rodzice i opiekunowie powinni zadbać, by dzieciaki miały na sobie odblask w każdej sytuacji, czy idąc poboczem, czy chodnikiem, czy też jadąc rowem. Podczas drogi do szkoły i podczas zabawy.

Powrót na górę strony