St. sierż. Katarzyna Żak najlepszą zawodniczką XI Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja
Starszy sierżant Katarzyna Żak z koleżankami z Reprezentacji Polskiej Policji w Piłce Nożnej Kobiet wywalczyły I miejsce w XI Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja. Sochaczewska policjantka została wybrana również najlepszą zawodniczką turnieju. Serdecznie gratulujemy i jak zawsze trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Dziesięć lat temu w Warszawie doszło do tragedii, która poruszyła całe środowisko policyjne. 10 lutego 2010 r. na warszawskiej Woli, policjant przebywający na urlopie podjął interwencję wobec dwóch chuliganów. Obezwładniony przez policjanta napastnik miał ukryty nóż, który udało mu się wydobyć, gdy drugi z bandytów wrócił na miejsce i zaatakował funkcjonariusza od tyłu. Ciosy nożem okazały się śmiertelne. Sprawców, którzy zbiegli z miejsca zbrodni bardzo szybko zatrzymano i rok później skazano. W czasie pogrzebu podkom. Andrzeja Struja, 19 lutego 2010 r. na Pradze Północ odbywały się finały II Halowych Mistrzostw Warszawy Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Komendanta Głównego Policji. Na czas złożenia trumny do grobu przerwano rozgrywki i wszyscy minutą ciszy oddali hołd policjantowi. Właśnie wtedy Andrzej „Pułkownik” Kuczyński, organizator stołecznych zawodów i obecny podczas rozgrywek Andrzej Strejlau postanowili zorganizować turniej poświęcony stołecznemu policjantowi. Takie rozgrywki odbyły się w maju 2010 r. Teraz, co roku zawody upamiętniające bohaterskiego stróża prawa organizowane są w okolicach rocznicy Jego śmierci. Andrzej Struj zginął mając niespełna 42 lata, osierocił dwie córeczki.
W tym roku XI Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja odbyły się w dniach 11 – 13 lutego. W gali otwarcia uczestniczyli najbliżsi policjanta, zawodnicy i licznie zaproszeni goście. Obecny był Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej Zdzisław Łazarczyk, legendarny trener Andrzej Strejlau, wiceprzewodniczący ZG NSZZP Benedykt Nowak, przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło oraz prezes Stołecznej Grupy Wojewódzkiej IPA Andrzej Kropiwiec. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych oraz stowarzyszeń i firm, które wsparły przedsięwzięcie.
Turniej zgromadził w tym roku 63 drużyny, które przez dwa dni rywalizowały na sześciu warszawskich boiskach. Organizatorami turnieju, nad którym patronat honorowy objął Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i Polski Komitet Olimpijski jest Gabinet Komendanta Głównego Policji, Komenda Stołeczna Policji, Stołeczna Grupa Wojewódzka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA oraz Region CBŚ SGW Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Współorganizatorami były Urzędy Dzielnic m. st. Warszawy: Bielan, Bemowa, Woli, Pragi Północ i Zarząd Główny NSZZP. Patronat medialny objął miesięcznik „Policja 997”.
W XI Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja wśród pań pierwsze miejsce wywalczyła Reprezentacja Polskiej Policji w Piłce Nożnej Kobiet. Na drugim stopniu podium stanęła drużyna XI Dywizji Kawalerii Pancernej. Bój o trzecie miejsce wygrał zespół pań z KWP w Poznaniu.
Wśród panów pierwsze miejsce zajęli strażacy z Białorusi występujący jako Fire Fighters Belarus. Medale i puchar za drugie miejsce odebrali zawodnicy z Drużyny Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach. Na trzecim miejscu uplasowali się piłkarze z Drużyny Grifon Ukraina.
Najlepszą zawodniczką turnieju została sochaczewska policjantka, st. sierż. Katarzyna Żak. Nasza koleżanka grała z Zamłyniu Radom, który był jej macierzystym klubem. Podczas studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej grała w AZS PSW Biała Podlaska. Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, gdzie uzyskała tytuł magistra fizjoterapii. W tym czasie grała w Górniku Łęczna. Wstąpiła do Policji i rozpoczęła pracę w sochaczewskiej komendzie. Wtedy też zaczęła trenować w Reprezentacji Policji w Piłce Nożnej Kobiet.
W zeszłym roku wraz z koleżankami z Lady Grembach Łódź wzięła udział w World Winners Cup. Obok polskiego zespołu w turnieju wzięły udział przedstawicielki z Włoch, USA, Rosji i Japonii. Katarzyna Żak razem z koleżankami z Lady Grembach zagrały z rosyjską WFC Zveda, japońską Tokyo Lequios Ld, amerykankami z Norcal BSC i reprezentacją Włoch z Pavia Lokrians. Z tą ostatnią drużyną dziewczyny z Lady Grembach spotkały się z finale. Po zaciętej walce zdobyły wicemistrzostwo świata w beach soccerze.
St. sierż. Katarzyna Żak w Policji służy od października 2015 roku. Początkowo pracowała w Referacie Patrolowo-Interwencyjnym KPP Sochaczew, a następnie na stanowisku ds. kryminalnych w Posterunku Policji w Nowej Suchej. Od 2019 roku pracuje w Wydziale Kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.
Gratulujemy serdecznie!
Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Tekst: Paweł Ostaszewski - Policja 997/AD
Zdjęcia: policja.pl