Aktualności

Sprawca spalenia ambony myśliwskiej w rękach policjantów

Data publikacji 11.04.2020

Od wyrzuconego niedopałka papierosa zapaliła się ambona myśliwska w Miszorach. Policjanci przedstawili 22 – letniemu sprawcy zarzut uszkodzenia mienia. Przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Na początku marca w Miszorach doszło do pożaru w którym spaleniu uległa myśliwska ambona. Policjanci z sochaczewskiej komendy rozpoczęli poszukiwania sprawcy przestępstwa.

Okazało się, że sprawcą jest 22 – letni mieszkaniec gminy Młodzieszyn. Podczas rozmowy z policjantami wyjaśnił, że do pożaru doszło w wyniku wyrzucenia niedopałka papierosa. Mężczyzna wiedział o pojawieniu się ognia, ale nie zareagował.

Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie usłyszał zarzut uszkodzenia mienia i przyznał się do popełnienia przestępstwa. Za popełniony czyn  grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

W wyniku ingerencji ludzi, co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów. Ogromnym problemem jest również wypalanie traw i nieużytków rolnych. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem. Ryzyko natomiast jest ogromne - wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. 

Wypalanie traw, sankcjonują następujące przepisy:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2020 r. poz. 55)

art. 131 pkt 12 „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary — podlega karze aresztu albo grzywny.

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodek wykroczeń (Dz.U. z 2019 r. poz. 821, z późn. zm.)

art. 82 § 1 pkt 1 „Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych — podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), grzywny (od 20 do 5000 zł) albo karze nagany”.

art. 82 § 3 „Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi — podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2019 r. poz. 1950, z późn. zm.)

Sprawca przestępstwa z art. 163 § 1 sprowadzający „zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” – w przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się, czy nie naruszasz obowiązującego porządku prawnego, a także czy nie narażasz życia swojego i innych ludzi.

Powrót na górę strony