Aktualności

Pamiętamy...

Data publikacji 14.04.2020

Osiemdziesiąta rocznica zbrodni katyńskiej wyglądała zupełnie inaczej niż poprzednie. Nie było uroczystego apelu, posterunku honorowego, składania kwiatów przez delegacje służb mundurowych i instytucji oraz wspólnej modlitwy. Oddając hołd przedwojennym funkcjonariuszom, Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański samotnie złożył kwiaty przed tablicą pamiątkową, którą odsłonięto w październiku ubiegłego roku.

Dokładnie 80 lat temu wymordowano blisko 22 tysiące obywateli polskich, z czego większość ofiar stanowili oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Służby Więziennej. W kaźniach życie straciło ponad 6 tysięcy policjantów II RP.

Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Z jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi
w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Na Cmentarzu Wojennym w Miednoje są również nazwiska sochaczewskich funkcjonariuszy Policji Państwowej.

W październiku ubiegłego roku na frontonie Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą sochaczewskim przedwojennym policjantom zamordowanym z zimną krwią w 1940 roku w Twerze:

kom. Wacławowi Kruziewiczowi,

komisarzowi Józefowi Ekiertowi

komisarzowi Wiktorowi Hugo Sauterowi

podkomisarzowi Ignacemu Janowi Piotrowi Mińskiemu

aspirantowi Edwardowi Kosiewiczowi

starszemu przodownikowi Aleksandrowi Borkowskiemu

starszemu przodownikowi Janowi Gałązce

starszemu przodownikowi Stefanowi Skibie

przodownikowi Ignacemu Marasze

przodownikowi Tadeuszowi Hieronimowi Kamińskiemu

przodownikowi Janowi Czesławowi Farjaszewskiemu

starszemu posterunkowemu Stefanowi Pawlickiemu

starszemu posterunkowemu Henrykowi Bekkerowi

starszemu posterunkowemu Stanisławowi Siejce

starszemu posterunkowemu Stanisławowi Sławińskiemu

starszemu posterunkowemu Janowi Chylińskiemu

starszemu posterunkowemu Józefowi Pachniewskiemu

posterunkowemu Stefanowi Skrzypczyńskiemu

posterunkowemu Janowi Ciężarkowi

posterunkowemu Władysławowi Kamińskiemu

posterunkowemu Jarosławowi Idzikowskiemu

a także przodownikowi Janowi Kraszewskiemu, który po wydostaniu się w z obozu jenieckiego, walczył w 2. Korpusie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Casamassima we Włoszech.

Dotychczas obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbywały się przed Pomnikiem Pamięci przy Kościele w Trojanowie. W uroczystościach brali udział policjanci, przedstawiciele wojska, straży pożarnej i instytucji państwowych.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej w październiku 2019 roku, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskich mieliśmy obchodzić po raz pierwszy przed sochaczewską komendą. Obecna sytuacja spowodowała jednak, że nie było apelu, odczytu oraz składania kwiatów. Nie oznacza to, że zapomnieliśmy o naszych przedwojennych kolegach ze służby.

Dzisiaj Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański samotnie złożył kwiaty przed tablicą pamiątkową oddając hołd tragicznie zmarłym funkcjonariuszom II RP.

W ciszy, skupieniu i słowach Adama Mickiewicza w myślach – „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na Niebie, zapomnij o mnie”…

Tego dnia znicz przed tablicą pamiątkową zapalił również przewodniczący Stowarzyszenia IPA Region Sochaczew podinsp. Paweł Dubielecki.

To właśnie dzięki zaangażowaniu Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie i IPA Region Sochaczew na frontonie nowej siedzimy policjantów możliwe było odsłonięcie tablicy upamiętniającej tragicznie zmarłych funkcjonariuszy Policji Państwowej.

mł. asp. Agnieszka Dzik

 

 

 

Powrót na górę strony