Szczątki niemieckich żołnierzy wydobyte w Konarach - Aktualności - KPP w Sochaczewie

Aktualności

Szczątki niemieckich żołnierzy wydobyte w Konarach

Data publikacji 18.11.2020

Wczoraj w Konarach znaleziono szczątki ludzkie. Okazało się, że ziemia przez kilkadziesiąt lat ukrywała kości i elementy umundurowania należące do trzech żołnierzy armii niemieckiej, poległych w czasie II Wojny Światowej. Mamy nadzieję, że to cenne znalezisko, pozwoli odtworzyć okoliczności śmierci tych żołnierzy i przywróci im tożsamość

Wczoraj około południa, do sochaczewskiej komendy wpłynęła informacja o znalezieniu kości w lesie w Konarach. Policjanci, którzy pojechali na miejsce zdarzenia potwierdzili, że są to szczątki ludzkie.

Przypuszczając, że były to kości żołnierza poległego podczas działań wojennych prowadzonych na terenie powiatu, do czynności przybrano archeologa z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Na miejscu pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo - śledczej, technik kryminalistyki i funkcjonariusze Posterunku Policji w Młodzieszynie. Obecni byli również Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański i zastępca prokuratora rejonowego. Po wydobyciu szczątków przeprowadzono oględziny. Wstępne czynności związane z poszukiwaniem przedmiotów w wyrobisku, doprowadziły do odnalezienia połówki nieśmiertelnika żołnierza niemieckiego, który zginął w czasie II Wojny Światowej oraz guzików charakterystycznych dla tej armii.

Podczas eksploracji okazało się, że w jamie grobowej znajdują się szczątki nie jednego, a trzech żołnierzy. W wyniku prac zabezpieczono trzy czaszki wraz z niekompletnymi szkieletami. W ziemi znajdowały się również skrawki mundurów, guziki, połówka nieśmiertelnika należąca do drugiego żołnierza, a także amunicja do karabinu niemieckiego STG – 44 oraz odłamki pocisków artyleryjskich.

Wszystkie przedmioty stanowią cenne znalezisko historyczne, które miejmy nadzieję, pozwoli odtworzyć okoliczności śmierci tych żołnierzy, a w czasie dalszych badań - może nawet ich identyfikację imienną. Znalezione przedmioty zostały przekazane do konserwacji i depozytu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Szczątki zostały zabezpieczone i teraz oczekują na decyzje organów o miejscu pochówku, którym będzie prawdopodobnie jeden z cmentarzy wojennych.

Jest to kolejny przypadek odnalezienia szczątków ludzkich, które są bezpośrednio związane z działaniami podczas I lub II wojny światowej. Tak niezwykle znaleziska pozwalają na prowadzenie badań i poznanie historii działań wojennych, które odbywały się na terenie powiatu sochaczewskiego, a także dostarczają dużej wiedzy historycznej badaczom. Pozwala to również na godny pochówek ofiar wojny.

Sochaczewska policja składa serdeczne podziękowania z Pani Bernardynie Aksamit, która zgłosiła znalezienie szczątków, Panu Mariuszowi Saborskiemu z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą i dla Zastępcy Prokuratora Rejonowego Pani Agnieszce Kołodziejskiej – Soi za wzorową współpracę.

MS/AD

Powrót na górę strony