Odblaskowa Choinka Bezpieczeństwa rozebrana. Maski trafił do DPS w Młodzieszynie
W grudniu ozdobiliśmy naszą Choinkę Bezpieczeństwa odblaskami. W głównym holu budynku można było zaopatrzyć się w zawieszkę w kształcie policyjnej gwiazdy i policjanta. Odblaskowa choinka to akcja sochaczewskiej drogówki. Organizowana jest po raz drugi, łącząc element Świąt Bożego Narodzenia z bezpieczeństwem pieszych.
W 2019 roku każda osoba, która chciała mieć odblask, przynosiła własnoręcznie wykonaną bombkę. W ubiegłym roku, prosimy o wymianę odblasku na maseczkę. Mogła być własnoręcznie uszyta lub jednorazowa. Mieliśmy założenie, że wszystkie zebrane maski, zostaną przekazane do DPS i osobom, które mają je zniszczone i już dawno powinny je wymienić.
Zainteresowanie mieszkańców powiatu sochaczewskiego przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Choinka została kompletnie rozebrana z odblasków. Zebraliśmy ponad 400 masek i przyłbic. Zdecydowana większość masek została wczoraj przekazana na ręce dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, Pana Konrada Jakubowskiego. Dodatkowo, z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka, policjanci przekazali dla każdego pensjonariusza odblaski, które z pewnością wpłyną na poprawę widoczności i bezpieczeństwa na drodze.
Pamiętaj!
Pieszy poruszający się po zmroku, ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dodatkowa odległość pozwala kierowcy wyhamować, a pieszemu przeżyć.
Niechroniony uczestnik ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszy, aby mógł poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze, oprócz przestrzegania przepisów, musi spełnić dwa warunki:
- powinien posiadać odblask;
- odblask musi być umieszczony w miejscu widocznym dla innych kierowców.
Kiedyś przepisy nakładały obowiązek noszenia odblasków na osoby do 15 roku życia. Kilka lat temu zmieniono przepisy i teraz każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano także wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Należy pamiętać, że używanie po zmroku odblasków w obszarze zabudowanym jeszcze bardziej wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.
mł. asp. Agnieszka Dzik