Aktualności

Przypominamy o obostrzeniach. Nie lekceważmy koronawirusa!

Data publikacji 27.03.2021

Sytuacja epidemiczna w Polsce z dnia na dzień pogarsza się. Liczba nowych zachorowań, osób hospitalizowanych w stanie ciężkim niebezpiecznie rośnie. Dlatego zasady bezpieczeństwa w całym kraju zostały rozszerzone i zaostrzone. Maseczki, dystans, dezynfekcja - te proste, a zarazem istotne zachowania są z nami od dłuższego czasu. Tylko wspólnymi siłami – służb mundurowych, medyków, ale przede wszystkim odpowiedzialnego społeczeństwa możemy wygrać walkę z pandemią koronawirusa.

Czas pandemii jest trudny dla wszystkich. Nie tylko Polacy, ale wszyscy na całym świecie zadają sobie pytanie, kiedy pożegnamy koronawirusa? Warto podkreślić, że każdy z nas może dołożyć małą cegiełkę do tego, abyśmy jak najszybciej wygrali tę walkę. Tylko dojrzałe i odpowiedzialne zachowania -  zasłanianie ust i nosa maseczką, zachowywanie dystansu społecznego czy dezynfekcja przybliżają nas do pokonania pandemii i powrotu do normalności. Warto być odpowiedzialnym dla wspólnego dobra. Nie patrzmy tylko na czubek własnego nosa. Obok są też inni dla których zakażenie może skończyć się tragicznie. Każdy przechodzi zakażenie inaczej – jedni jak lekkie przeziębienie, a inni walczą o każdy oddech.

Kolejne informacje o dziennej liczbie zachorowań są alarmujące. Dlatego wracają obostrzenia, nakazy i zakazy, które znamy z poprzednich miesięcy. Mieszkańcy pokazali już wiele razy, że potrafią się dostosować i nie stwarzać zagrożenia dla innych. To bardzo ważne, ponieważ tylko wspólny wysiłek nas wszystkich, może pomóc w walce z koronawirusem.

W trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęto decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa na terenie całego kraju, które obowiązują od dzisiaj (27 marca) do 9 kwietnia 2021 r. Szczegółowe informacje znajdziecie w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-27-marca-zmiany-w-zasadach-bezpieczenstwa

Jakie obostrzenia obowiązują od dzisiaj?

Handel:

  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 są zamknięte.

  • centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności w salonach fryzjerskich, urody i kosmetycznych w całej Polsce.

Zamknięte żłobki i przedszkola

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych została ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zaleca się także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Wszystkie wyjątki znajdują się w rozporządzeniu z którym zachęcamy się zapoznać.

  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Przez ostatni rok trwa walka ze światową pandemią COVID-19. Walka ta prowadzona jest przede wszystkim na froncie medycznym – to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni czy pracownicy służb sanitarnych każdego dnia stawiają czoło śmiertelnemu zagrożeniu, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2. Śmiertelnemu, ponieważ przyczynił się on do śmierci wielu Polaków. Obok medyków, na froncie walki z pandemią, stoją także służby – policjanci, żołnierze, strażacy, strażnicy graniczni oraz przedstawiciele innych służb mundurowych. Policjantom zadań w tym zakresie nie brakuje. Każdego dnia sprawdzamy osoby pozostające na kwarantannie czy izolacji i wyciągamy konsekwencje wobec osób stwarzających zagrożenie dla innych.

Policjanci od początku epidemii kontrolują sposób realizowania obowiązujących przepisów sanitarnych. Te, które aktualnie obowiązują w całym kraju, nie są niczym nowym. Po raz kolejny apelujemy o ich przestrzeganie. Podejmowane przez nas działania mają na celu zwiększenie odpowiedzialności społecznej, a przez to odciążenie służby zdrowia – a ta jest coraz trudniejsza. Codziennie media informują nas o rosnącej liczbie zakażeń czy osób wymagających podłączenia do respiratora. Codziennie dowiadujemy się, że wiele osób przegrało walkę z chorobą COVID-19. To nie suche liczby – to tragedie rodzin, w których zmarła czyjaś mama, tata, brat, siostra czy dziadkowie. To często nasi znajomi, sąsiedzi czy nawet osoby z pierwszych stron gazet. Wirus nie wybiera. Nie ryzykuj!

Policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy oraz ograniczenia reagując na łamanie obowiązujących przepisów związanych z pandemią koronawirusa. Wiąże się to ze wzmożonymi kontrolami prowadzonymi przez mundurowych i pracowników inspekcji sanitarnej. Osoby niestosujące się do ograniczeń, dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa maseczką, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Aby postępować zgodnie z obowiązującym prawem, musimy używać maseczek ochronnych. Stosowane do tej pory przyłbice, chusty, kominy czy szaliki mogą być wciąż noszone, ale jako dodatkowy środek ochrony, poza maseczką. Zasada ta obowiązuje zarówno w przestrzeni publicznej- na ulicach, placach czy deptakach- jak i w sklepach. Ważne, aby używać maseczki w sposób właściwy- musimy mieć dokładnie zasłonięte usta, jak i nos. Maseczka noszona na brodzie nie pomaga, tak jak odsłanianie nosa nie zatrzymuje transmisji wirusa.

Ważne, aby każdy z nas w codziennym życiu, stosował się do reguły "dystans, dezynfekcja, maseczka". Celem nadrzędnym jest zatrzymanie rozprzestrzenianie się wirusa. Wszyscy mamy na to wpływ.

DW/AD

Powrót na górę strony