Bezpieczeństwo podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań
Dzisiaj rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Raz na 10 lat GUS pyta mieszkańców Polski „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotne kwestie związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Wyniki spisu są niezwykle istotne w zarządzaniu państwem, ale także województwem, powiatem czy gminą. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.
Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.
W tym miejscu, chcemy zwrócić uwagę na osoby, które być może będą próbowały podszyć się pod rachmistrzów i wyłudzić dane o które prawdziwy rachmistrz nie zapyta – o serię i numer dowodu osobistego, oszczędności w banku, numer konta czy dane do logowania do konta internetowego. Pamiętajcie, że oszuści wykorzystają każdą okazję do wzbogacenia się. Jeśli decydujecie się na spis metodą bezpośredniego kontaktu to pamiętajcie, że każdy rachmistrz ma identyfikator ze zdjęciem umieszczony w widocznym miejscu. Zawsze możecie zweryfikować jego dane dzwoniąc na numer 22 279 99 99. Jeśli coś budzi Państwa niepokój i podejrzewacie, że macie do czynienia z oszustem, prosimy o kontakt z najbliższą jednostką Policji.
Przypominamy jednocześnie, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.