Oddali hołd ofiarom II wojny światowej i bohaterom Bitwy nad Bzurą - Aktualności - KPP w Sochaczewie

Aktualności

Oddali hołd ofiarom II wojny światowej i bohaterom Bitwy nad Bzurą

Data publikacji 20.09.2021

I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie mł. insp. Marek Jabłoński podczas piątkowej uroczystości na cmentarzu wojennym przy Al. 600 – lecia w Sochaczewie oddał hołd ofiarom II wojny światowej i poległym w czasie Bitwy nad Bzurą. Wśród bohaterów walczących o wolną Polskę byli również funkcjonariusze Policji Państwowej.

W piątek na cmentarzu wojennym przy Al. 600 – lecia w Sochaczewie odbyła się uroczystość upamiętaniająca 82. rocznicę Bitwy nad Bzurą oraz napaści armii ZSRR na Polskę. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie mł. insp. Marek Jabłoński wraz z Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotrem Piątkowskim oddali hołd ofiarom II wojny światowej i walczącym w Bitwie nad Bzurą. Przedstawiciele sochaczewskich służb złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii „Poznań” i „Pomorze”, bohaterów Armii Krajowej obwodu „Skowronek”, ofiary zbrodni niemieckich, poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Dokładnie 17 września 1939 r. około godz. 4 oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza koło Podwołoczysk na Podolu podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej przekraczającymi granicę Polski. Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II RP.

Napaść na Polskę była konsekwencją tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Po jej dokonaniu aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Kalininie.

asp. Agnieszka Dzik/KWP

 

Powrót na górę strony