Aktualności

Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania dla sprawcy przemocy domowej

Data publikacji 21.09.2021

Policjanci zatrzymali 46 – letniego mężczyznę podejrzanego o psychiczne znęcanie się nad żoną. Dzielnicowy podjął decyzję o wydaniu nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez mężczyznę i zakazu zbliżania się do niego. Za znęcanie się nad członkiem rodziny grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

W domu jednej z mieszanek Sochaczewa doszło do awantury w trakcie której nietrzeźwy mąż ubliżał jej. Nie była to jednorazowa sytuacja. Już wcześniej dochodziło do negatywnych zachowań ze strony mężczyzny, lecz sochaczewianka nie informowała Policji o przemocy w rodzinie. 46 – latek wyzywał ją i kierował wobec niej groźby karalne. W pewnym momencie kobieta poczuła się realnie zagrożona, zabrała dwoje dzieci i wyszła z mieszkania. Przyszła prosto do sochaczewskiej komendy i poprosiła o pomoc policjantów.
Mundurowi wrócili z kobietą do mieszkania, gdzie zastali nietrzeźwego 46 – latka. Mężczyzna w trakcie interwencji ubliżał żonie. Policjanci podjęli decyzję o zatrzymaniu mężczyzny i osadzeniu go w policyjnym areszcie.

W Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie 46 – latek usłyszał zarzut psychicznego znęcania się nad żoną. Dzielnicowy podjął decyzję o wydaniu wobec podejrzanego nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia oraz zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia na odległość nie mniejszą niż 100 metrów.
Za popełnione przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że w maju ubiegłego roku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę, na mocy której nadano Policji oraz Żandarmerii Wojskowej (w stosunku do żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową) uprawnienia do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy lub żołnierzy albo w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc rodzinie. Są przy tym natychmiast wykonalne i wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować. Nie ma również znaczenia, kto jest właścicielem danej nieruchomości. Nakazy i zakazy obowiązują przed 14 dni, ale osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek do sądu o ich przedłużenie.

asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony