Oddali hołd bohaterom II wojny światowej - Aktualności - KPP w Sochaczewie

Aktualności

Oddali hołd bohaterom II wojny światowej

W czasie wolnym od służby wsiedli na rowery i przejechali prawie 85 km, odwiedzając miejsca upamiętnienia ofiar II wojny światowej. Funkcjonariusze odwiedzili również groby policjantów II RP, którzy polegli w Bitwie nad Bzurą.

Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański, nadkom. Tomasz Wojciechowski, asp. szt. Mariusz Jakubczak, asp. Robert Kapałka, sierż. szt. Marek Stec, st. sierż. Katarzyna Żak i sierż. Małgorzata Rosińska – Kotuła wzięli udział w rajdzie, podczas którego odwiedzili miejsca upamiętnienia ofiar II wojny światowej. Trasa, którą pokonali mundurowi wyniosła około 85 kilometrów.

Pierwsze miejsce, które odwiedzili to kwatera wojskowa na cmentarzu w Juliopolu. Pochowano tam od 2200 do 3773 żołnierzy armii „Poznań” i „Pomorze”, który stracili życie w Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku.

Kolejny punkt na mapie wyprawy to most w Witkowicach przez który przeprawiały się oddziały biorące udział w największej bitwie kampanii wrześniowej. Most nazwano imieniem gen. Tadeusza Kutrzeby.

Z Witkowic policjanci przejechali do Kamiona. W maju 2019 roku, przedstawiciele Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa łódzkiego IPN razem ze Stowarzyszeniem Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty z Sochaczewa, przeprowadzili prace ekshumacyjne żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą w 1939 r. w lasach w okolicy Januszewa i Radziwiłki. Podczas prac znaleziono szczątki sześciu żołnierzy, które spoczęły we wrześniu 2019 roku na cmentarzu parafialnym w Kamionie.

Mundurowi odwiedzili również Śladów, gdzie doszło do największej zbrodni dokonanej przez oddział Wehrmachtu w czasie kampanii wrześniowej. W rzezi jaką zgotowali Niemcy zginęło 298 osób. Byli to żołnierze Wojska Polskiego, ale też ludność cywilna, w tym dzieci.

Policjanci odwiedzili groby nieznanych żołnierzy między Miszorami a Kromnowem, którzy we wrześniu 1939 roku próbowali przedostać się z pomocą do oblężonej Warszawy. Funkcjonariusze przejechali także do miejscowości Granica w gminie Kampinos. Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się cmentarz wojenny w kształcie orła. Pochowanych jest tam 800 żołnierzy Armii „Poznań” i „Pomorze”.

Podobnie jak w ubiegłym roku, sochaczewscy policjanci zakończyli rajd na największym cmentarzu kampanii wrześniowej – cmentarzu wojennym w Trojanowie, gdzie spoczywają szczątki 3692 żołnierzy, w tym dwóch funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy zginęli 17 września 1939 roku – przod. Kazimierza Fikowskiego i Jana Lecha Kanieckiego (stopień nieznany).

Policjanci będą pielęgnować pamięć i oddawać hołd bohaterom Bitwy nad Bzurą i ofiarom zbrodni hitlerowskich.

asp. Agnieszka Dzik

 • Grób w Juliopolu
 • Krzyż ze zdjęciem
 • Most w Witkowicach
 • Groby z sześciu żołnierzy w Kamionie
 • Pomnik w Śladowie upamiętniający 298 zamordowane osoby
 • Pomnik w Śladowie upamiętniający 298 zamordowane osoby
 • Grób nieznanego żołnierza w Puszczy Kampinoskiej
 • Grób nieznanego żołnierza w Puszczy Kampinoskiej
 • Cmentarz w Granicy
 • Cmentarz w Granicy
 • Tablica na cmentarzu w Trojanowie
 • Pomnik pamięci na cmentarzu w Trojanowie
 • Tablica informująca o zbrodni Wehrmachtu na mieszkańcach Henrykowa
Powrót na górę strony