Pięć lat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Skorzystaj i uratuj komuś życie
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już pięć lat. Dzięki niej można zgłaszać miejsca, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców powiatu sochaczewskiego, negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że w KMZB możecie zaznaczyć również miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne, które są teraz szczególnie narażone na wychłodzenie.
We wrześniu minęło już 5 lat od uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie garnizonu mazowieckiego. Daje ona możliwość mieszkańcom powiatu sochaczewskiego zgłaszania miejsc, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Od początku 2021 roku policjanci odnotowali 966 zgłoszeń w KMZB. Do najczęściej zgłaszanych zagrożeń należą przekraczanie dozwolonej prędkości, niewłaściwa infrastruktura drogowa i nieprawidłowe parkowanie.
Należy pamiętać, że narzędzie choć niezwykle pomocne, nie jest w stanie zastąpić pilnej interwencji Policji. Spowoduje natomiast, że funkcjonariusze będą częściej pojawiać się w miejscu zagrożonym. Każde zgłoszenie jest poddawane szczegółowej weryfikacji. Policjanci pojawiają się we wskazanym miejscu kilka razy, zanim ocenią, czy zgłoszenie można potwierdzić czy też nie.
Okres jesienno - zimowy to czas, gdy policjanci podczas służby zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą nocować bezdomni. Już teraz noce są zimne, a za jakiś czas temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 °C, dlatego policjanci już sprawdzają pustostany, ogródki działkowe i altanki.
Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób. Oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Docierając do osoby bezdomnej proponujemy przewiezienie do ośrodka, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać noc w łóżku, a nie na klatce lub na przystanku.
Jeśli znacie miejsca przebywania osób bezdomnych, możecie zgłosić je w rozmowie z policjantem, jak również wykorzystać Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zaznaczenie miejsca zajmuje minutę, a jednocześnie spowoduje, że patrole Policji będą je kontrolować. W ten sposób możecie uratować czyjeś życie.
Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeńśtwa możecie skorzystać klikając tutaj.
asp. Agnieszka Dzik