Aktualności

Odblaskowa Choinka Bezpieczeństwa

W holu Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie po raz trzeci stanęła choinka, którą ozdobiliśmy odblaskami. Jak co roku, zapraszamy do wymiany – odblask z policyjnej choinki na własnoręcznie wykonaną ozdobę!

Odblaskowa Choinka Bezpieczeństwa już po raz trzeci stanęła w holu sochaczewskiej komendy. Ubierali ją funkcjonariusze i pracownicy Policji. Ułożyliśmy na niej sznury światełek i ozdobiliśmy odblaskami, które już na czekają na swoich właścicieli. Aby zwiększyć waszą widoczność na drodze, zwłaszcza po zmroku i poza obszarem zabudowanym, proponujemy wymianę! Odblask z naszej choinki za własnoręcznie wykonaną ozdobę, którą zawiesicie na gałązce w holu sochaczewskiej jednostki Policji. W ten sposób połączymy element świąt Bożego Narodzenia z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

O tym, że odblaski znacznie poprawiają widoczność i mogą w ten sposób uratować życie, powinni wiedzieć wszyscy. Oprócz przepisów, które nakładają na nas obowiązek posiadania elementu odblaskowego, powinniśmy kierować się przede wszystkim troską o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajcie!

Pieszy poruszający się po zmroku, ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Dodatkowa odległość pozwala kierowcy wyhamować, a pieszemu przeżyć.
Niechroniony uczestnik ruchu drogowego, a przede wszystkim pieszy, aby mógł poprawić swoje bezpieczeństwo na drodze, oprócz przestrzegania przepisów, musi spełnić dwa warunki:

  • powinien posiadać odblask;
  • powinien umieścić go w miejscu widocznym dla kierowców.

Kiedyś przepisy nakładały obowiązek noszenia odblasków na osoby do 15 roku życia. Przepisy jednak zmieniono  i teraz każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano także wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Zachęcamy również do noszenia odblasków w obszarze zabudowanym! Zapewne jeszcze bardziej wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa.


asp. Agnieszka Dzik

  • Ozdoby odblaskowe na choince
  • Ozdoby odblaskowe na choince
  • Ozdoby odblaskowe na choince
  • Ozdoby odblaskowe na choince
  • Ozdoby odblaskowe na choince
  • Ozdoby odblaskowe na choince

Film Odblaskowa Choinka Bezpieczenstwa w Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony