Debata społeczna o bezpieczeństwie seniorów
Wczoraj w Kramnicach Miejskich odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu osób seniorów. Oprócz założeń programu Dzielnicowy bliżej nas, aplikacji Moja Komenda i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, policjanci przypomnieli o rodzajach oszustw z którymi mogą spotkać się osoby starsze.
Wczoraj o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej w Kramnicach Miejskich odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu seniorów z powiatu sochaczewskiego. Spotkanie odbyło się przy współpracy z Urzędem Miasta Sochaczew.
Policjanci podczas spotkania omówili działanie darmowej aplikacji Moja Komenda, dzięki której można odnaleźć najbliższą jednostkę Policji, sprawdzić jak nazywa się dzielnicowy, uzyskać pełne dane teleadresowe i połączyć się z nim jednym kliknięciem, jak też wysłać wiadomość e-mail. Policjanci przypomnieli podczas debaty, że obowiązuje zasada stałego numeru telefonu komórkowego oraz adresu email, które są „przypisane” do określonego rejonu służbowego i nawet w sytuacji zmiany personalnej na stanowisku dzielnicowego, dane te nie ulegają zmianie.
Następnie kierownik rewiru dzielnicowych przedstawił najważniejsze założenia programu Dzielnicowi bliżej nas oraz zachęcał do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, dającej możliwość zgłaszania miejsc, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców, negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Narzędzie nie jest w stanie zastąpić pilnej interwencji Policji, ale spowoduje, że funkcjonariusze będą częściej pojawiać się w miejscu zagrożonym. Każde zgłoszenie jest poddawane szczegółowej weryfikacji. Policjanci pojawiają się we wskazanym miejscu kilka razy.
Policjant służby kryminalnej przedstawił prezentację w której omówiono najczęstsze rodzaje oszustw z którymi mogą spotkać się osoby starsze i rady, jak nie stać się osobą pokrzywdzoną przestępstwem.
W trakcie dyskusji, uczestnicy podczas spotkania zgłaszali wnioski, a także uzyskiwali odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
asp. Agnieszka Dzik