Przeciwko przemocy domowej
Wczoraj dzielnicowa wydała nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu wobec mężczyzny podejrzewanego o stosowanie przemocy wobec żony. Wobec dwóch innych mieszkańców powiatu, którym zarzuca się znęcanie nad rodziną zastosowano środki zapobiegawcze. Przestępstwo jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.
Działanie osoby, której celem jest wyrządzenie krzywdy domownikom, a także naruszenie ich podstawowych praw musi być ścigane. Prawo pięści to nie jest prawo! Każdy powinien o tym pamiętać, bo będąc świadkiem dramatu rozgrywanego za ścianą, może zareagować i przerwać koszmar trwający niejednokrotnie wiele lat. Pamiętajcie, że często świadkami, ale też ofiarami przemocy są dzieci.
Wczoraj dzielnicowa z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie wydała 44-latkowi podejrzewanemu o znęcanie się nad żoną, nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu i zakaz zbliżania się do niego.
Policjanci wykonywali także czynności wobec dwóch innych mieszkańców powiatu sochaczewskiego, którym zarzuca się znęcanie nad rodziną. Pierwszy z nich to 26-letni mieszkaniec Sochaczewa podejrzany o stosowanie przemocy wobec rodziców i kierowanie gróźb karalnych wobec siostry. W trakcie interwencji funkcjonariusze znaleźli u niego narkotyki.
Drugi jest mieszkańcem gminy Brochów, któremu zarzuca się stosowanie przemocy wobec żony i syna.
Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu.
Przypominamy, że nakaz lub zakaz mogą być wydane przez funkcjonariusza łącznie i są przy tym natychmiast wykonalne. Wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc lub podejrzana o jej stosowanie, będzie obowiązana zachować. Nie ma też znaczenia, kto jest właścicielem nieruchomości. Nakaz i zakaz obowiązuje przez 14 dni, ale osoba pokrzywdzona ma prawo złożyć wniosek do sądu o ich przedłużenie. Osoba naruszająca nakazy i zakazy wydane przez policjanta podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku sprawców tego rodzaju wykroczeń stosuje się postępowanie przyspieszone.
Jeżeli podejrzani nie będą stosowali się do wolnościowych środków zapobiegawczych wydanych przez prokuratora, mogą one zostać zmienione na środek o charakterze izolacyjnym.
Znęcanie jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.
asp. Agnieszka Dzik