Aktualności

Gdy zaginie senior...

Data publikacji 13.12.2022

Starość nie zawsze wygląda tak, jak w kolorowych magazynach czy reklamach. Oprócz słabszej kondycji, często dają o sobie znać choroby starcze – demencja, choroba Alzheimera i inne dolegliwości powodujące problemy z poruszaniem się, zanikami pamięci i zdolności orientacji.

W weekend policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkanek Sochaczewa. Obydwie seniorki miały problem z pamięcią. Mieszkały same, więc minęło wiele godzin zanim bliscy zorientowali się, że kobiety opuściły miejsce zamieszkania. W ich przypadku mamy do czynienia z dwoma różnymi zakończeniami. Jedną z nich odnaleziono na terenie innego powiatu i przekazano pod opiekę rodziny, druga niestety zmarła.

W przypadku zaginięcia osoby starszej czas jest bardzo ważny. Zwłaszcza teraz, gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury, pojawiają się opady śniegu i pojawia się oblodzenie. Osoby starsze, podobnie jak dzieci, są bardziej narażone na wychłodzenie.

 

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zaginięcia?

- jeśli senior mieszka sam, warto przekazać mu prosty w obsłudze telefon komórkowy i dzwonić kilka razy dziennie. Zadbaj, aby bateria zawsze była naładowana;

- odwiedzaj starszych członków rodziny tak często, jak to możliwe;

- dopilnuj, aby regularnie przyjmowali leki przepisane przez lekarza. Senior może o nich zapomnieć, a przez to pogorszy się stan jego zdrowia;

-poproś sąsiadów, aby zwracali uwagę na różne niepokojące zachowania. Zostaw im swój numer telefonu, aby mogli się z Tobą jak najszybciej skontaktować.

- warto rozważyć zakup zegarka z GPS, opaski lub innych urządzeń lokalizacyjnych.

 

Co robić, gdy zaginie senior? Przede wszystkim bez paniki!

Osoba starsza nie odbiera telefonu? Nie zastałeś go w mieszkaniu? Nie musi to oznaczać, że senior zaginął. Jego nieobecność może być chwilowa i spowodowana wyjściem na spacer, spotkaniem ze znajomymi lub wyjściem do kościoła. Możesz na własną rękę sprawdzić najczęściej odwiedzane miejsca. Jeśli jednak członek rodziny nie wraca, a ma problemy z pamięcią, traci orientację w terenie to czas na powiadomienie Policji.

Na wagę złota jest aktualna fotografia przedstawiająca wizerunek osoby zaginionej. Zdjęcie sprzed 10 lat prawdopodobnie będzie już nieaktualne. Przekaż policjantom dokładne informacje dotyczące seniora – wiek, wzrost, wagę, kolor włosów, oczu, cechy charakterystyczne, ubiór, a także schorzenia. Zastanów się i przygotuj listę miejsc, które osoba starsza odwiedzała lub z którymi była emocjonalnie związana. Możesz szukać zaginionego również na własną rękę, ale bądź w kontakcie z policjantami biorącymi udział w poszukiwaniach. Jeśli się odnajdzie – natychmiast poinformuj jednostkę biorącą udział w działaniach.

Apelujemy o wzmożenie opieki nad seniorami. Każdy z nas ma obowiązki zawodowe i domowe. Postarajcie się jednak znaleźć czas, aby kontrolować, co dzieję się ze starszym członkiem rodziny.

asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony