Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu sochaczewskiego.

Data publikacji 17.11.2016

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w wersji pilotażowej zaczęła funkcjonować na terenie garnizonu stołecznego, Podlasia i Pomorza. W kolejnym etapie to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, wdrożono w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim. KMZB od blisko dwóch miesięcy jest dostępna również dla mieszkańców województwa mazowieckiego.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od blisko dwóch miesięcy daje możliwość mieszkańcom powiatu sochaczewskiego zgłaszania miejsc, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Narzędzie nie jest w stanie zastąpić pilnej interwencji Policji, ale spowoduje, że funkcjonariusze będą częściej pojawiać się w miejscu zagrożonym.

Każde zgłoszenie jest poddawane szczegółowej weryfikacji. Policjanci pojawiają się we wskazanym miejscu kilka razy, zanim ocenią czy zgłoszenie można potwierdzić czy też nie.

Od chwili wdrożenia mapy na Mazowszu, na terenie powiatu sochaczewskiego odnotowano 186 zgłoszeń z czego 45 potwierdzono. Z zamkniętego katalogu w którym wyszczególniono 25 kategorii zagrożeń najczęściej zgłaszano nieprawidłowości do których dochodzi w ruchu drogowym. Policjanci odnotowali aż 57 zgłoszeń dotyczących kierowców jeżdżących z nadmierna prędkością.

Za przykład realizacji zadań związanych z KMZB może posłużyć sygnał mieszkańców dotyczący przekraczania dozwolonej prędkości w Kromnowie. Policjanci, którzy weryfikowali zgłoszenie, ukarali mandatami karnymi kierowców jeżdżących z nadmierną prędkością, natomiast jednemu ze sprawców wykroczenia, zatrzymali prawo jazdy. Na ulicy Olimpijskiej, gdzie również zgłaszano przekraczanie prędkości, na 17 kontrolowanych kierowców, czterech jechało zdecydowanie za szybko. Sprawcy wykroczenia zostali ukarani mandatem karnym.

Oprócz kontroli prędkości, policjanci interweniowali również w sprawie nieprawidłowego oznakowania drogi na ul. 15 Sierpnia. Na miejscu stwierdzono brak znaku D-1 i A-7. W związku z potwierdzeniem zgłoszenia, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie wystąpił do zarządcy drogi z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości. Brak właściwego oznakowania został uzupełniony.

Jednym z często oznaczanych zagrożeń to spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym. 

Zgłoszenie tego wykroczenia na ulicy Sobolewskiego nie potwierdziło się. Mimo wielokrotnych wizyt funkcjonariuszy w tym miejscu, nie ujawniono żadnej osoby spożywającej alkohol. 

 

Na mapie zagrożeń zaznaczono również dzikie wysypisko śmieci, które znajduje się na terenie gminy Iłów. Zgłoszenie zostało potwierdzone przez policjantów, którzy pojechali na kontrolę. Ujawnione dzikie wysypisko znajdowało się w miejscowości Miękinki w kompleksie leśnym. Śmieci zostały już usunięte.

 

Każde zgłoszenie zagrożenia jest traktowane przez sochaczewskich policjantów bardzo poważnie. Do ich weryfikacji kierowani są policjanci z wszystkich wydziałów Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie oraz podległych posterunków. 

 

Sochaczewscy policjanci zachęcają do korzystania z tego innowacyjnego urządzenia. Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy obywatel ma wpływ na podniesienie bezpieczeństwa w swoim najbliższym otoczeniu. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta i bezproblemowa.

Powrót na górę strony