Aktualności

Stan bezpieczeństwa w I kwartale 2023 roku

Data publikacji 12.04.2023

Stan bezpieczeństwa na terenie powiatu sochaczewskiego w I kwartale 2023 roku.

W I kwartale br. wszczęto 524 postępowania, a to aż o 37 postępowań mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W sprawach kryminalnych było to 56 postępowań wszczętych mniej niż w zeszłym roku. Łącznie wszczęto 321 postępowań w sprawach dotyczących przestępczości kryminalnej.

Na szczególną uwagę zasługuje duży spadek postępowań wszczętych w szczególnie dokuczliwych kategoriach przestępstw ( kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież samochodu, bójka i pobicie, przestępstwa rozbójnicze, uszkodzenie ciała, uszkodzenie mienia) aż o 42 postępowania w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Dynamika wszczęć wyniosła 69,6% i jest jedną z najniższych na terenie całego garnizonu mazowieckiego przy jednoczesnym wzroście wykrywalności o ponad 8%, która wyniosła blisko 60% w I kwartale 2023 roku.

Policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar i roszczeń mienie o wartości ponad 260 tysięcy złotych należących do podejrzanych o popełnienie przestępstw.

W tym samym czasie wszczęto więcej postępowań z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W tym roku były to 42 postępowania, a w ubiegłym – o sześć mniej. Zabezpieczono ponad kilogram narkotyków – amfetaminy, marihuany i mefedronu.

Jednocześnie odnotowano wzrost w kategorii ujawniania nietrzeźwych kierowców. Wszczęto 38 postępowań i jest to o 12 spraw więcej niż w ubiegłym roku. Na terenie powiatu sochaczewskiego doszło do jednego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. W ubiegłym roku w tym samym okresie doszło do 3 wypadków śmiertelnych.

Policjanci w zdecydowany sposób reagują wobec osób podejrzanych o stosowanie przemocy wobec członków rodziny. Efektem zgromadzonego przez funkcjonariuszy materiału dowodowego było wydanie 28 prokuratorskich środków zapobiegawczych w postaci nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu. Policjanci wydali również sześć nakazów natychmiastowego opuszczenia domu wspólnie zajmowanego z pokrzywdzonymi przestępstwem oraz zakazów zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Osiągnięcie tych efektów, a w tym ograniczenia przestępczości możliwe jest dzięki dobrej współpracy z samorządami, które tak jak Starostwo Powiatowe w Sochaczewie i gminy Sochaczew oraz Młodzieszyn przekazały środki na służby dodatkowe ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także zapobieganie przestępczości kryminalnej i narkotykowej.

Do utrzymania tych efektów przyczynią się również deklaracja innych samorządów – UM Sochaczew i innych gmin o przekazaniu w późniejszym czasie dodatkowych środków, co przełoży się  na zwiększenie liczby policjantów i podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

W naszej komendzie mamy nowy radiowóz, który udało się kupić dzięki pomocy gmin powiatu sochaczewskiego. Kia Ceed w nowych barwach będzie wykorzystywany przez policjantów ruchu drogowego do zapewnienia bezpieczeństwa na drogach całego powiatu.

asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony