Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
W 83. rocznicę zbrodni katyńskiej, policjanci złożyli kwiaty i zapalili znicz przed Pomnikiem Pamięci w Trojanowie. Znicze zapłonęły również przed tablicą upamiętniającą zamordowanych sochaczewskich funkcjonariuszy Policji Państwowej.
Był policjantem,
to wystarczyło, by go rozstrzelać
Dmitrij Tokariew
szef kalinińskiego NKWD
Wczorajsze obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie. W trakcie krótkiego wystąpienia Komendant Powiatowy Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański przypomniał krótko genezę zbrodni katyńskiej w wyniku której zginęli również policjanci II RP, którzy pełnili służbę na ziemi sochaczewskiej. Po wystąpieniu szefa sochaczewskich policjantów wyświetlono film poświęcony zbrodni katyńskiej i odniesiono się do słów szefa kalinińskiego NKWD - Dmitrija Stefanowicza Tokariewa, późniejszego generała bezpieczeństwa państwowego w Kazaniu, który podczas jednego z przesłuchań powiedział "był policjantem, to wystarczy, by go rozstrzelać ”
Zbrodnia Katyńska to czas masowych egzekucji przeprowadzonych wiosną 1940 roku na przeszło 22 tysiącach polskich obywateli – funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Służby Więziennej, Służby Leśnej czy Korpusu Ochrony Pogranicza. Funkcjonariusze więzieni byli w obozach specjalnych NKWD - w tych najbardziej znanych czyli w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, ale także w więzieniach na terenach wschodnich II RP.
Ławrientij Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Na podstawie jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Tysiące Polaków zginęło, ponieważ komunistyczny agresor uznał ich za grupę niebezpieczną ze względu na swą wyjątkowo silną postawę patriotyczno - moralną, miłość do Ojczyzny i wierną służbę społeczeństwu.
Po pierwszej części uroczystości policjanci i pracownicy sochaczewskiej komendy pojechali złożyć kwiaty pod Pomnikiem Pamięci, gdzie znajduje się urna z prochami policjantów państwowych zamordowanych w 1940 roku. Na miejscu obecna była również 12-letnia Marysia Ciura, która zaśpiewała utwór "Cisza. Modlitwa katyńska" Tomasza Struzika. Marysia jest uczennicą klasy V Szkoły Podstawowej im. gen. bryg. Franciszka Włada w Kamionie.
Po powrocie do jednostki, komendant wraz z policjantami zapalili znicz i oddali honor przed tablicą upamiętniającą policjantów, którzy zostali zamordowani w Twerze.
asp. Agnieszka Dzik