Uwaga na wysokie temperatury! Zachowaj ostrożność nad wodą!
Wysoka temperatura jest bardzo niebezpieczna dla ludzi i zwierząt. Najbardziej narażone na jej działania są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Dla czworonogów słońce również może okazać się niebezpieczne.
Nigdy nie zostawiajcie w samochodzie dzieci, seniorów wymagających opieki i zwierząt. Wchodząc do sklepu na "szybkie" zakupy, możesz odnieść wrażenie, że byliście tam dosłownie kilka minut. W tym czasie temperatura we wnętrzu samochodu potrafi szybko wzrosnąć i być śmiertelnie niebezpieczna dla tych, którzy zostali w jego wnętrzu. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału przestał normalnie funkcjonować. Podobnie jest z seniorami wymagającymi stałej opieki i zwierzętami.
Pamiętajcie o dzieciach! Śpiące dziecko nie przypomni wam, że o nim zapomnieliście. Jeśli zauważyliście dziecko zamknięte w samochodzie – reagujcie! Jeśli widzicie, że dziecko, senior lub zwierzę pozostawione w samochodzie (nawet w cieniu) jest przegrzane, nie reaguje i jego życie jest zagrożone - natychmiast zadzwońcie na numer 112 i poinformujcie służby.
Kierowcy również muszą uważać na wysokie temperatury. W tym czasie jazda, zwłaszcza bez klimatyzacji, nie należy do najprzyjemniejszych. Kierowca szybciej się męczy, a to może doprowadzić do rozproszenia uwagi i zdarzenia drogowego.
Za dwa tygodnie zaczynają się wakacje. W tym czasie obserwujemy wzmożony ruch na drogach. Pamiętajcie, że niezależnie od pory roku, należy bezwzględnie stosować się do obowiązujących przepisów, by dojechać bezpiecznie do celu. Zalecamy, aby kierowcy robili co jakiś czas przerwy i wybierali zacienione miejsca do odpoczynku. W czasie upałów spada koncentracja i pojawia się uczucie osłabienia, zmęczenia czy nawet poirytowania. To przekłada się na styl jazdy. Można poprawić komfort używając okularów przeciwsłonecznych z dobrym filtrem, a także klimatyzacją, którą również należy właściwie przygotować do sezonu letniego.
Przypominamy również o bezpieczeństwie nad wodą w upalne dni! Zanim wejdziecie do wody, zwróćcie uwagę na kolor flagi informującej czy kąpiel w danym momencie jest dozwolona. Pamiętajcie, że czerwona sygnalizuje bezwzględny zakaz kąpieli, biała - że jest dozwolona, a jej brak informuje o tym, że kąpielisko jest zamknięte i nie ma tam ratownika.
Wiele osób niestety wybiera tzw. "dzikie kąpieliska". Jest to bardzo ryzykowane zachowanie. Można wymienić wiele powodów dla których NIE należy z nich korzystać – zaczynając od braku ratowników, którzy w razie potrzeby natychmiast ruszą z pomocą i kończąc na złej jakości wody.
Zbiorniki wodne, które nie są objęte nadzorem i kontrolą mogą być śmiertelną pułapką. Zmienne dno, prąd rzeki, korzenie i wodorosty mogą spowodować, że znajdziemy się pod wodą, a na ratunek będzie za późno. Apelujemy, by przy wyborze miejsca do pływania kierować się zdrowym rozsądkiem oraz troską o siebie i innych. Korzystajcie tylko z kąpielisk, które są nadzorowane przez ratowników. Nigdy nie wchodźcie do wody pod wpływem alkoholu! Nie wbiegajcie rozgrzani do wody i nie skaczcie z pomostów – zwłaszcza „na główkę”! Zawsze stosujcie się do poleceń ratowników i do regulaminu kąpieliska. Mierz siły na zamiary i nigdy nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
Wybierając się z dzieckiem nad wodę, nigdy nie spuszczaj go z oczu. Chwila nieuwagi dorosłych może zakończyć się tragicznie, bo dziecko nie jest w stanie przewidzieć zagrożeń jakie niesie woda.
asp. Agnieszka Dzik