Dzielnicowy wydał nakaz natychmiastowego opuszczenia zajmowanego lokalu
Dzielnicowy z Sochaczewa wydał nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu wobec mężczyzny podejrzanego o stosowanie przemocy wobec żony.
Policjanci zostali powiadomieni, że 30-letni mieszkaniec Sochaczewa stosuje przemoc wobec swojej żony. Mężczyzna miał wszczynać awantury i używać słów obelżywych wobec kobiety.
Dzielnicowy wykorzystał swoje uprawnienia i wydał wobec mężczyzny nakaz natychmiastowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzoną i zakaz zbliżania się do niego na określoną odległość.
Osobie, która stosuje przemoc wobec osoby najbliższej grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli sprawca stosuje przemoc wobec osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny, kara wzrasta do 8 lat. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast jeśli ofiara przemocy targnie się na swoje życie, sprawca podlega karze do 12 lat pozbawienia wolności.
Przypominamy!
Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie. Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie, nawet w przypadku nieobecności we wspólnie zajmowanym mieszkaniu osoby stosującej przemoc w rodzinie. Są przy tym natychmiast wykonalne i wskazują m.in. obszar lub odległość od wspólnie zajmowanego mieszkania, którą osoba stosująca przemoc będzie obowiązana zachować. Nie ma również znaczenia, kto jest właścicielem danej nieruchomości. Nakazy i zakazy obowiązują przez 14 dni, ale osoba pokrzywdzona może złożyć wniosek do sądu o ich przedłużenie.
Osoba naruszająca nakazy i zakazy wydane przez policjanta podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku sprawców tego rodzaju wykroczeń stosuje się postępowanie przyspieszone.
asp. Agnieszka Dzik