Aktualności

Pamietaj o odblaskach!

Data publikacji 19.09.2023

Coraz szybciej zapada zmrok. Pamiętaj, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Załóż odblask i świeć przykładem!

Za chwilę rozpocznie sie kalendarzowa jesień. Coraz częściej będziemy mieli do czynienia z opadami deszczu, mgłą i szybko zapadającym zmierzchem. Takie warunki pogodowe nie są korzystne dla żadnego uczestnika ruchu drogowego.

Do największej liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj jesienią. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania przez nich z dróg sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.

Przypominamy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować, a pieszemu uniknąć poważnych obrażeń ciała i przeżyć.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Wielu producentów umieszcza na kurtkach i obuwiu dziecięcym elementy odblaskowe.

Bardzo ważne jest  umieszczenie odblasków - zaleca się umieszczać je na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy o rozwagę! Auta jadącego nawet 40 km/h nie da się natychmiast zatrzymać w miejscu. Przed wejściem na przejście dla pieszych warto nawiązać kontakt wzrokowy z kierującym i upewnić się, że widzi pieszego, który chce wejść na przejście. Dla własnego bezpieczeństwa można również podnieść rękę, by zasygnalizować zamiar wejścia na przejście i zwiększyć swoją widoczność.

Pieszym zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych, jezdnię lub torowisko w taki sposób, który ogranicza mu dokładną obserwację tych miejsc. Przepis został wprowadzony nie bez powodu. Niejednokrotnie można było zauważyć pieszych (przede wszystkim młodzież) wpatrzonych w wyświetlacz telefonu, co uniemożliwiało dokładną obserwację przejścia oraz jego rejonu.

asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony