Aktualności

"Obowiązek nasz żeśmy spełnili" - wystawa o Legionach Polskich

W Komendzie Powiatowej Policji w Sochaczewie odbyła się wystawa pn. „Obowiązek nasz żeśmy spełnili” w całości poświęcona Legionom Polskim. Dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki pochodzą z prywatnych zbiorów Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie insp. Michała Safjańskiego.

W otwarciu wystawy „Obowiązek nasz żeśmy spełnili”, oprócz policjantów i pracowników Policji udział wzięli przedstawiciele jednostek samorządowych powiatu sochaczewskiego, wojska, straży pożarnej, współpracujących instytucji i duchowieństwa. Wydarzenie było poprzedzone uroczystą zbiórką z okazji Święta Niepodległości.

W gablotach znalazło się wydanie paryskiego dziennika La Petit Journal z 10 października 1918, gdzie zawarto informacje o gen. Józefie Hallerze i jego armii, różnego rodzaju odznaki, a wśród nich „Za wierną służbę” i „Za Huszt”. Były również karty pocztowe i zdjęcia ukazujące Legiony Polskie w różnych sytuacjach, np. z poświęcenia sztandaru 5 Pułku Piechoty w Pułtusku, podczas odwrotu w Kostiuchnówce czy na placu koszarowym w Baranowiczach w 1916 roku.

Wystawa poświęcona Legionom Polskim cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Wydłużono też czas jej trwania. Wszystkie dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki po Legionach Polskich pochodziły z prywatnych zbiorów Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie insp. Michała Safjańskiego.

asp. Agnieszka Dzik

  • Hełm i zapisana karta
  • Policjanci, pracownicy i zaproszeni goście
  • Goście oglądający wystawę
  • Pas pruski z klamrą
Powrót na górę strony