Aktualności

Mróz zabija. Reaguj i uratuj życie!

Data publikacji 28.11.2023

Temperatura w nocy jest coraz niższa. Nadszedł trudny czas dla osób bezdomnych, nieporadnych życiowo, a także zwierząt, zwłaszcza tych bezdomnych. Możesz uratować komuś życie, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub zgłaszając na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Co roku z powodu wychłodzenia organizmu umiera kilkadziesiąt osób. Do hipotermii, a w najgorszym wypadku do śmierci, może dojść w różnych okolicznościach. Czasami nagle - w przypadku zarwania się lodu i wpadnięcia do wody, najczęściej jednak w wyniku długotrwałego przebywania w niskiej temperaturze. Stanowi to ogromne zagrożenie dla osób bezdomnych, seniorów, osób nieporadnych życiowo, a także zwierząt. Pamiętaj, że jeden Twój telefon może uratować życie.

Bezdomni

Gdy na zewnątrz robi się zimno, policjanci podczas służby zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą nocować bezdomni. Monitorujemy sytuację tych osób i współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej z terenu powiatu sochaczewskiego. Proponujemy przewiezienie do ośrodka w którym jest ciepło, można zjeść ciepły posiłek i przespać noc w łóżku, a nie na klatce schodowej lub w pustostanie.

Seniorzy i osoby nieporadne życiowo

Starość nie zawsze wygląda tak, jak w kolorowych magazynach czy reklamach. Oprócz słabszej kondycji, często dają o sobie znać choroby starcze - demencja, choroba Alzheimera i inne dolegliwości powodujące problemy z poruszaniem się, zanikami pamięci i orientacją w terenie. Pamiętaj, jeśli senior mieszka sam, warto przekazać mu prosty w obsłudze telefon komórkowy i dzwonić kilka razy dziennie. Postaraj się odwiedzać starszych członków rodziny jak najczęściej. Dopilnuj, aby regularnie przyjmowali leki przepisane przez lekarza. Senior może o nich zapomnieć, co może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Jeśli senior ma zaburzenia pamięci i wymyka się z domu, warto rozważyć zakup zegarka z GPS, opaski lub innych urządzeń lokalizacyjnych.

Zwierzęta

Zima to wyjątkowo trudny czas dla zwierząt. Psy i koty, które mają dom, ale na co dzień przebywają na zewnątrz, muszą mieć zapewnione miejsce w którym schronią się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, np. wiatrem lub opadami deszczu czy śniegu. Pamiętaj, że częstej wymianie wody w misce.

Zwróćmy uwagę również na zwierzęta bezdomne. Jeśli widzicie bezdomnego psa lub kota potrzebującego pomocy, skontaktujcie się urzędem miasta lub urzędem gminy na terenie którego przebywa zwierzę.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – możesz pomóc jednym kliknięciem

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa na terenie garnizonu mazowieckiego kilka lat. Daje ona możliwość mieszkańcom powiatu sochaczewskiego zgłaszania miejsc, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Należy przy tym pamiętać, że narzędzie choć niezwykle pomocne, nie jest w stanie zastąpić pilnej interwencji Policji. Spowoduje natomiast, że funkcjonariusze będą częściej pojawiać się w miejscu zagrożonym. Możecie ją wykorzystać do zgłaszania miejsc przebywania osób bezdomnych, które mogą wymagać pomocy.

 

Wasza reakcja może uratować życie. Jeśli widzicie osobę leżącą lub w innej sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu, prosimy o pilny kontakt z operatorem numerem 112.

asp. Agnieszka Dzik

 
 
Powrót na górę strony