Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

W 84.rocznicę zbrodni katyńskiej, policjanci złożyli kwiaty i zapalili znicz przed Pomnikiem Pamięci przy Al. 600-lecia w Sochaczewie. Znicze zapłonęły również przed tablicą upamiętniającą zamordowanych sochaczewskich funkcjonariuszy Policji Państwowej.

Dzisiaj funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Data nie jest przypadkowa, gdyż 13 kwietnia 1943 roku Niemcy poinformowały o ujawnieniu masowych grobów z ciałami zamordowanych. Dokładnie 13 kwietnia 1990 roku Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej.

Zbrodnia Katyńska to czas masowych egzekucji przeprowadzonych wiosną 1940 roku na przeszło 22 tysiącach polskich obywateli – funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Służby Więziennej, Służby Leśnej czy Korpusu Ochrony Pogranicza. Funkcjonariusze więzieni byli w obozach specjalnych NKWD - w tych najbardziej znanych czyli w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, ale także w więzieniach na terenach wschodnich II RP.

Ławrientij Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Na podstawie jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Tysiące Polaków zginęło, ponieważ komunistyczny agresor uznał ich za grupę niebezpieczną ze względu na swą wyjątkowo silną postawę patriotyczno - moralną, miłość do Ojczyzny i wierną służbę społeczeństwu.

Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej, dlatego dziś (12.04) przed Pomnikiem Pamięci przy Al. 600-lecia, którego integralną częścią jest urna z prochami zamordowanych policjantów państwowych, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie złoży kwiaty i zapalili znicz.

Następnie, przed Tablicą Pamięci ddali hołd zamordowanym policjantom państwowym – synom ziemi sochaczewskiej i tym, których potrzeba służby skierowała do Sochaczewa.

asp. Agnieszka Dzik

  • Widok z dołu na pomnik z trzema krzyżami. Obok stoi świeczka i wiązanka
  • Policjanci przy pomniku
  • Policjanci przy pomniku
  • Policjanci stoją przy pomniku
  • Policjanci przy pomniku
  • Kwiaty i świeczka przy pomniku
  • Policjant przy pomniku
  • Policjanci oddają honor przed tablicą pamięci
  • Policjanci oddają honor przed tablicą pamięci
Powrót na górę strony