Aktualności

Oszukany przy zakupie ekogroszku

Data publikacji 23.04.2024

Sochaczewscy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność podczas zakupów przez internet. Tym razem ofiarą oszustów padł mieszkaniec powiatu sochaczewskiego, który chciał kupić ekogroszek.

Kilka dni temu policjanci zostali powiadomieni o oszustwie przy zakupie ekogroszku. Mieszkaniec powiatu sochaczewskiego znalazł ogłoszenie na portalu społecznościowym. Oferta jednej z firm wydała się interesująca, więc skontaktował się ze sprzedającą.

Szczegóły zostały ustalone podczas rozmowy, więc mężczyzna zapłacił za kilka ton ekogroszku. Dostał również link do ustalenia terminu dostawy. Kiedy zamówienie nie dotarło, zgłaszający próbował skontaktować się ze sprzedającą, jednak żaden z numerów nie odpowiadał. W internecie znalazł firmowy numer telefonu i zadzwonił zapytać o ekogroszek. Okazało się, że padł ofiarą oszustów.

W jaki sposób działają przestępcy?

Najczęściej publikują w Internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży węgla, ekogroszku bądź pelletu. Cena zazwyczaj jest bardzo atrakcyjna. Jest jednak jeden warunek –  trzeba zapłacić całość lub sporą zaliczkę. Po wpłacie pieniędzy kontakt ze sprzedającym urywa się, a zamówiony towar nigdy nie dociera.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność przy dokonywaniu zakupów w Internecie. Prosimy o ograniczone zaufanie podczas zamawiania opału. Super oferta i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. Zachowajmy dużą ostrożność oraz zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznanych sprzedawców. Sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i firmy, którą reprezentuje. Najlepiej bezpośrednio ustalać szczegóły ze sprzedającym w siedzibie firmy lub korzystać z oficjalnych stron internetowych.

asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony