Aktualności

Debata społeczna „Toleruję! Nie hejtuję!” za nami

W piątek w południe rozpoczęła się debata społeczna pn. „Toleruję! Nie hejtuję”. Podczas spotkania policjanci mówili uczestnikom o konsekwencjach prawnych mowy nienawiści, natomiast pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie skupili się na psychologicznych aspektach hejtu.

W piątek w Kramnicach Miejskich odbyła się powiatowa debata społeczna pn. „Toleruję! Nie hejtuję!”. Spotkanie rozpoczął I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie mł. insp. Marek Jabłoński.

W trakcie debaty policjantki Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii wytłumaczyły co to jest hejt i czym się różni od wolności słowa. Omówiono również jego przyczyny, rodzaje, skutki, a także konsekwencje prawne mowy nienawiści. Policjantki przekazały numery telefonów zaufania różnych instytucji i fundacji, gdzie każda osoba może otrzymać wsparcie w trudnej sytuacji.

W debacie wzięły udział także przedstawicielki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie – Martyna Wojciechowska i Ewa Kajetaniak, które poruszyły temat psychologicznego aspektu hejtu.

W trakcie spotkania omówiono aplikację Moja Komenda i Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Moja Komenda jest teleadresową bazą w której znajdziemy kontakt do komend, komisariatów i posterunków w całej Polsce. Aplikacja wskaże trasę do wybranej jednostki Policji i umożliwi połączenie z dzielnicowym lub oficerem dyżurnym. Daje możliwość wyszukania każdego dzielnicowego i policyjnej jednostki. Wystarczy wpisać adres zamieszkania, a aplikacja wyświetli informacje o waszym dzielnicowym - numery telefonu (komórkowego i „na biurko”), a także adres e-mail i informacje o jednostce w której policjant pracuje. Wyszukiwarka działa on-line i offline.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa daje możliwość mieszkańcom powiatu sochaczewskiego zgłaszania miejsc, które w ich subiektywnym odczuciu negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Należy pamiętać jednak, że narzędzie nigdy nie będzie w stanie zastąpić pilnej interwencji Policji. Spowoduje natomiast, że funkcjonariusze będą częściej pojawiać się w miejscu zagrożonym. Każde zgłoszenie jest poddawane szczegółowej weryfikacji. Policjanci pojawiają się we wskazanym miejscu kilka razy, zanim ocenią, czy zgłoszenie można potwierdzić czy też nie.

asp. Agnieszka Dzik

Powrót na górę strony