Kryptowaluty czy kod do płatności? Nie daj się oszukać
Dwoje mieszkańców powiatu sochaczewskiego padło ofiarą oszustów. Ponownie apelujemy o zachowanie ostrożności przy korzystaniu ze stron internetowych zapewniających o szybkim i łatwym zarobku! Zachowajcie również czujność, gdy poprzez komunikator dostajecie od znajomego prośbę o kod do szybkich płatności.
Kryptowaluty, ropa, a może złoto?
Firmy zachęcające do szybkiego zarobku bardzo często są zarejestrowane poza granicami Polski. Z reklam zamieszczonych w internecie, odbiorca dowiaduje się, że bez wysiłku może zarobić duże pieniądze. Wystarczy tylko, że zaufa się ich firmie, ich „doradcom” i zainwestuje odpowiednią ilość środków…
Internauta zachęcony wizją łatwego zarobku nawiązuje kontakt z „brokerem”, który nakłania go do założenia konta na platformie internetowej i zainstalowania oprogramowania niezbędnego do współpracy, które przy okazji daje możliwość sprawdzenia zysków. To oprogramowanie, to w rzeczywistości nic innego, jak aplikacja dająca innej osobie zdalny dostęp do urządzenia na którym jest zainstalowana czyli np. do waszego telefonu i konta bankowego.
„Doradca” zachęca do inwestowania w kryptowaluty, akcje dużych koncernów lub złoto, a także do zaciągania zobowiązań finansowych. Osoby, które uwierzyły, przelewały środki wierząc, że przynoszą one zysk. Przestępcy, aby się uwiarygodnić, mogą przekazać na konto pokrzywdzonych określoną kwotę. Te pieniądze pochodzą z przelewów, które zleciły inne pokrzywdzone osoby. Problem pojawia się, gdy ktoś chce odzyskać zainwestowane środki. Wtedy zazwyczaj zaczyna się zwodzenie i tłumaczenie różnymi czynnikami, które uniemożliwiają wypłatę zarobionego kapitału. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku, gdy ktoś namawia do zainwestowania waszych środków i instalowania jakiegokolwiek oprogramowania na urządzeniach elektronicznych. Zachęcamy do sprawdzania firm w urzędowych rejestrach dostępnych w internecie i zapoznania się z opiniami na ich temat.
Kod do szybkich płatności
Otrzymałeś od kolegi wiadomość za pośrednictwem komunikatora internetowego z prośbą o pomoc finansową? W jego banku była przerwa techniczna i nie może opłacić zamówienia, ale zobowiązuje się do szybkiego zwrotu pieniędzy? A może jest jakaś inna przyczyna? Niezależnie od powodów, zawsze bądź czujny. Zanim podasz kod, potwierdź autora wiadomości. Może się okazać, że konto znajomego zostało przejęte przez obce osoby. Do weryfikacji nie używaj komunikatora. Zadzwoń do kolegi i zapytaj czy to on wysłał prośbę o pieniądze.
Aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:
- potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do was przez internetowe komunikatory - najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie połączenia zajmie kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że wasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie;
- nie logujcie się na przesyłane do was linki do stron internetowych;
- sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji w telefonie),
- chronić swój telefon i dane do logowania. Patrz na linki, uważaj w co klikasz!
- stosować dwuskładnikowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć konto - zalogowanie się wymaga potwierdzenia (sms).
asp. Agnieszka Dzik