Narodowe Czytanie z udziałem siedleckich policjantów
W sobotę 7 września w wielu miastach Polski można było posłuchać „Kordiana” Juliusza Słowackiego. To za sprawą Ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, która zainaugurowana została w 2012 roku. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Jak co roku w akcję włączyła się również siedlecka Policja.
To już XIII edycja Narodowego Czytania. Jest to wydarzenie organizowane w całym kraju. Wzorem lat ubiegłych do wspólnego czytania włączyła się także Policja.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Głównym celem tej akcji jest promowanie najpiękniejszych dzieł polskiej literatury oraz promowanie czytelnictwa. Z ramienia Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach w Narodowym czytaniu udział wzięła kom. Ewelina Radomyska – oficer prasowy.
Kom. Ewelina Radomyska