Aktualności

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Data publikacji 10.09.2024

Dziś, 10 września, obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Celem tego dnia jest zwiększenie społecznej świadomości na temat problemu samobójstw oraz zapewnienie wsparcia psychologicznego osobom w kryzysie

Samobójstwa to dramatyczne wydarzenia, które dotykają nie tylko osoby bezpośrednio zaangażowane, ale również ich rodziny, przyjaciół i całe społeczności.

Zadaniem Policji jest nie tylko reagowanie na kryzysy, ale przede wszystkim zapobieganie im. Każdy sygnał niepokojącego zachowania może być kluczowy. Warto pamiętać, że w momencie kryzysu każda rozmowa i każde wyciągnięcie ręki może uratować życie.

Zachęcamy wszystkich, aby zwracali uwagę na osoby w swoim otoczeniu, które mogą potrzebować wsparcia. Nie bójmy się rozmawiać o problemach psychicznych i szukać pomocy dla siebie i innych. Razem możemy wiele zrobić, aby zapobiec tragediom.

Pamiętajmy: nie jesteście sami.

Niestety z roku na rok odnotowujemy coraz więcej samobójstw i prób samobójczych. Ich przyczyny są złożone i często wynikają z połączenia różnych czynników, takich jak trudne doświadczenia życiowe: przemoc, utrata bliskiej osoby, problemy finansowe, doświadczenie traumy, czynniki społeczne: stygmatyzacja chorób psychicznych, brak dostępu do opieki zdrowotnej, poczucie osamotnienia, zaburzenia psychiczne: depresja, schizofrenia, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, uzależnienia.

Dostępne są różne formy wsparcia, takie jak:
•    Telefony zaufania:
800-702-222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800-120-002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
112 – Telefon alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia
•    Ośrodki Interwencji Kryzysowej
•    Poradnie Zdrowia Psychicznego
•    Centra Zdrowia Psychicznego

Gdzie szukać wsparcia?
•    zwjr.pl – Inicjatywa „Życie warte jest rozmowy”
•    suicydologia.org – Polskie Towarzystwo Suicydologiczne
•    samobójstwo.pl – portal informacyjny
•    wyleczdepresje.pl – Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz”

Na terenie każdego miasta znajdują się instytucje pomocowe, między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Ośrodki Interwencji Kryzysowej oraz Ośrodki Pomocy Społecznej czy Poradnie Psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych i zapobiec tragicznym w skutkach wydarzeniom.

Razem możemy zmienić świat na lepsze. Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć wpływ na życie innych. Bądźmy dla siebie życzliwi i wspierajmy się nawzajem.

kom. Ewelina Radomyska

Powrót na górę strony