Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom
Dziś, 10 września, obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Celem tego dnia jest zwiększenie społecznej świadomości na temat problemu samobójstw oraz zapewnienie wsparcia psychologicznego osobom w kryzysie
Samobójstwa to dramatyczne wydarzenia, które dotykają nie tylko osoby bezpośrednio zaangażowane, ale również ich rodziny, przyjaciół i całe społeczności.
Zadaniem Policji jest nie tylko reagowanie na kryzysy, ale przede wszystkim zapobieganie im. Każdy sygnał niepokojącego zachowania może być kluczowy. Warto pamiętać, że w momencie kryzysu każda rozmowa i każde wyciągnięcie ręki może uratować życie.
Zachęcamy wszystkich, aby zwracali uwagę na osoby w swoim otoczeniu, które mogą potrzebować wsparcia. Nie bójmy się rozmawiać o problemach psychicznych i szukać pomocy dla siebie i innych. Razem możemy wiele zrobić, aby zapobiec tragediom.
Pamiętajmy: nie jesteście sami.
Niestety z roku na rok odnotowujemy coraz więcej samobójstw i prób samobójczych. Ich przyczyny są złożone i często wynikają z połączenia różnych czynników, takich jak trudne doświadczenia życiowe: przemoc, utrata bliskiej osoby, problemy finansowe, doświadczenie traumy, czynniki społeczne: stygmatyzacja chorób psychicznych, brak dostępu do opieki zdrowotnej, poczucie osamotnienia, zaburzenia psychiczne: depresja, schizofrenia, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, uzależnienia.
Dostępne są różne formy wsparcia, takie jak:
• Telefony zaufania:
800-702-222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800-120-002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
112 – Telefon alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia
• Ośrodki Interwencji Kryzysowej
• Poradnie Zdrowia Psychicznego
• Centra Zdrowia Psychicznego
Gdzie szukać wsparcia?
• zwjr.pl – Inicjatywa „Życie warte jest rozmowy”
• suicydologia.org – Polskie Towarzystwo Suicydologiczne
• samobójstwo.pl – portal informacyjny
• wyleczdepresje.pl – Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz”
Na terenie każdego miasta znajdują się instytucje pomocowe, między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Ośrodki Interwencji Kryzysowej oraz Ośrodki Pomocy Społecznej czy Poradnie Psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji życiowych i zapobiec tragicznym w skutkach wydarzeniom.
Razem możemy zmienić świat na lepsze. Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć wpływ na życie innych. Bądźmy dla siebie życzliwi i wspierajmy się nawzajem.
kom. Ewelina Radomyska