Inauguracja kampanii „Widzę – Rozmawiam – Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”
Wczoraj 17 września w sali Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyła się konferencja inaugurująca kampanię "Widzę – rozmawiam - reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież", którą patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz.
To już 10 lat działań w ramach kampanii „Widzę – Rozmawiam – Reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”. W każdym roku poruszane są inne problemy, w tym skupiamy uwagę na cyberprzemocy, uzależnieniu od mediów cyfrowych czy problemach emocjonalnych, z którymi na co dzień borykają się młodzi ludzi w Siedlcach. Działania ukierunkowane są zarówno do dzieci i młodzieży, jak również do dorosłych, otaczających młode pokolenia.
Na wczorajszą konferencję przybyli nauczyciele, rodzice, kuratorzy, przedstawiciele policji oraz inne osoby pracujące na co dzień z młodymi ludźmi i ich rodzinami. Na spotkanie zostali zaproszeni ciekawi prelegenci, którzy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami na tematy, które były wymienione w ankietach zbieranych podczas poprzedniej edycji kampanii, jak również tematy poruszane przez uczniów szkół średnich podczas „debat z młodzieżą”. W tym roku były to tematy związane z wpływem mediów społecznościowych na samopoczucie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, radzeniem sobie z emocjami nastolatków oraz pracy z osobami wycofanymi.
Kampania skierowana jest głównie do uczniów siedleckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ale są także propozycje działań wspierających dla nauczycieli i rodziców w obecnym roku szkolnym, takie jak np. miejska wywiadówka, która odbędzie się już niebawem, bo 9 października.
Z uczestnikami wczorajszej konferencji spotkali się:
- Łukasz Wojtasik, który przedstawił temat „Wpływ mediów społecznościowych na samopoczucie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży ”,
- Aleksandra Piotrowska, która przedstawiła temat „Osoby wycofane w życiu szkolnym. Jak z nami pracować ? Jak budować ich zasoby?”,
- Piotr Mosak, który wygłosił prelekcje na temat „Jak akceptować emocje nastolatka i radzić sobie z nimi? O byciu nastolatkiem w życiu rodziców i nauczycieli.”,
- Monika Mikołajczyk, która przedstawiła planowane działania dla Siedlec w ramach kampanii „Widzę – Rozmawiam – Reaguję” na rok 2024/2025.
Organizatorami konferencji byli: Centrum Kształcenia Ustawicznego, Komenda Miejska Policji w Siedlcach w Siedlcach, IPA Region Siedlce oraz Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Siedlce Tomasz Hapunowicz.
Dziękujemy bardzo za liczną obecność i możliwość wymiany doświadczeń i poglądów, co było dodatkowym atutem tego ważnego spotkania.
kom. Ewelina Radomyska