Aktualności

Pomoc dzieciom dotkniętym przemocą

Data publikacji 10.10.2024

Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu nadinsp. Waldemar Wołowiec zainaugurował „Program ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem oraz przemocą domową” i przyjął przekazane od Wicemarszałka Mazowsza - Rafała Rajkowskiego maskotki z numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111. Policjanci zajmujący się przeciwdziałaniem przemocy domowej będą doskonalić umiejętności i wiedzę o postrzeganiu interwencji domowej z perspektywy małoletniej osoby doznającej przemocy domowej. 2000 sztuk maskotek będzie wspomagać służbę funkcjonariuszy Policji.

„Program ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem oraz przemocą domową” z wykorzystaniem sfinansowanych przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej maskotek, jest realizowany od 2013 roku. W poszczególnych edycjach w działania zaangażowano wszystkie jednostki Policji garnizonu mazowieckiego. W tym roku koordynatorzy zmienili nazwę Programu (poprzednia: „Program mający na celu zniwelowanie stresu u osób małoletnich dotkniętych problemem przemocy w rodzinie oraz przełamywanie barier w środowiskach związanych ze zjawiskiem, celem rozbudowy i poszerzenia chęci mówienia o przemocy”).  Jednakże założenia i cele pozostają tożsame do realizowanych od 2013 r., pośród których nadrzędnym celem jest zatrzymanie krzywdzenia małoletnich i niedopuszczenie do tragicznych skutków przemocy, jakim jest skrajne zaniedbanie lub śmierć.

Program ukierunkowany jest na przeciwdziałanie przemocy domowej. Jego istotą jest poprawa poczucia bezpieczeństwa małoletnich osób doznających przemocy domowej. Maskotka posiada nadruk z numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 i adresem strony internetowej www.116111.pl oraz Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Miś stanowi istotne narzędzie w realizacji Programu.

Cele główne programu:

• Przywrócenie dzieciom i młodzieży poczucia bezpieczeństwa.

• Zwiększenie świadomości dotyczącej zjawiska przemocy domowej, sposobów jego przeciwdziałania oraz roli instytucji i organizacji w tym zadaniu.

• Ochrona osób małoletnich przed różnymi formami krzywdzenia i przeciwdziałaniem przemocy domowej.

Celem pośrednim jest doskonalenie zawodowe funkcjonariuszy w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej.

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu wkrótce zorganizuje szkolenia dla funkcjonariuszy 28 komend miejskich i powiatowych z zasad interwencji wobec dziecka krzywdzonego, przemocy domowej i sposobów komunikacji z osobą po doznanej traumie oraz przypomni zasady funkcjonowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116111. Głównym zadaniem funkcjonariuszy, po odbyciu szkolenia będzie przekazywanie maskotek osobom małoletnim z rodzin objętych procedurą „Niebieskie Karty”. Zadanie to realizowane będzie przez dzielnicowego w ramach wizyt sprawdzających w rodzinach, w których dochodziło do przemocy domowej.

Decyzję o przekazaniu pluszowego misia w danej rodzinie, gdzie wychowują się osoby małoletnie (powyżej 3 roku życia) będzie podejmowana przez dzielnicowego danego rejonu służbowego. Natomiast liczba przekazywanych maskotek będzie dostosowana do liczby osób małoletnich wychowujących się w danej rodzinie.

Na uwagę zasługuje fakt, iż „policjanci nie rozdają misiów dzieciom”. Ich zadaniem jest, by w ramach wizyt sprawdzających ocenić stan bezpieczeństwa osób doznających przemocy domowej, w ramach procedury „Niebieskie Karty”:

•  zwrócić szczególną uwagę na dzieci wychowujące się w tych rodzinach (np. czy nie są zaniedbane, czy nie ma podejrzenia, że są krzywdzone),

•  nawiązać z nimi kontakt,

•  poinformować, że Policja będzie podejmować działania na rzecz ich bezpieczeństwa,

•  przekazać maskotki krzywdzonym osobom małoletnim, ze zwróceniem uwagi na zamieszczony na nich nr telefonu zaufania, pod który dziecko w potrzebie może anonimowo zadzwonić i porozmawiać o swoich problemach.

Program jest odpowiedzią na aktualna skalę zagrożenia zjawiskiem przemocy domowej. W roku bieżącym (okres styczeń - wrzesień 2024 r.) na terenie garnizonu mazowieckiego:

•   wszczęto 3497 formularzy „Niebieska Karta”.

Wobec osób stosujących przemoc domową zastosowano:

- 817 nakazów opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania,

- 719 zakazów zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej,

- 501 zakazów kontaktowania się,

- 71 zakazów wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, obiektu sportowego lub miejsca pracy.

Dokonano zatrzymania 1398 sprawców przemocy domowej.

Liczba osób małoletnich doznających przemocy domowej wynosi 938.

Mazowiecki „Program ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem oraz przemocą domową” wpisuje się w ogólnopolską kampanię społeczną Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pn. „Dzieciństwo bez Przemocy”, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce.

 

Prezentacja z dzisiejszego przekazania maskotek do pobrania poniżej.

Autor: Sylwia Szewczyk/Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu

Fot.: Zespół Prasowy KWP

Powrót na górę strony