Spotkanie z seniorami w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Wczoraj (7.11) w Ostrówku odbył się pierwszy wykład dla seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku powołanego przez Gminę Siedlce. Działania te mają na celu podniesienie świadomości seniorów w zakresie dbania o własne bezpieczeństwo, życie i zdrowie oraz mienie.
Wczoraj (7.11) kom. Ewelina Radomyska z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach poprowadziła pierwsze wykłady dla seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku utworzonego przez Gminę Siedlce. Tematem przewodnim były „Oszustwa na szkodę seniorów”. Policjantka podczas spotkania przedstawiła najczęstsze zagrożenia, jakie czyhają na seniorów oraz porady, jak nie dać się oszukać m.in. metodą „na wnuczka”, gdzie oszuści podając się za bliską osobę czy policjanta/prokuratora próbują zdobyć zaufanie osób starszych, a następnie wyłudzić od nich możliwie największą sumę pieniędzy. Schemat działania przestępców zazwyczaj wygląda podobnie dlatego edukacją jest najlepszą formą profilaktyki.
Cały czas prowadzone są kampanie społeczne na rzecz bezpieczeństwa seniorów, jedną z nich jest #ZnamTeNumery. Bardzo dużo zależy od najbliższych osób seniorów, to oni mają największy wpływa na swoich rodziców czy dziadków, dlatego ważne jest żeby seniorów cały czas edukować, tłumaczyć i utożsamiać z sytuacjami, które mogą ich spotkać.
Warto jest także zastosować kilka prostych zasad jak np. :
- Ustalenie z najbliższymi hasła – klucza,
- Tłumaczenie seniorom, by nie ufali osobie do nich dzwoniącej tylko zawsze sprawdzali z kim rozmawiają,
- Tłumaczenie, by nie wierzyli obcemu, że rozmowa jest poufna i nie mogą o niej nikomu powiedzieć,
- By nie podawali żadnych numerów, loginów i haseł,
- By nie klikali w żadne linki i nie odpowiadali na nieznane sms-y,
- By byli czujni w każdej sytuacji,
- By mieli stworzona listę wsparcia osób, którym ufają i zawsze mogą do nich zadzwonić i się poradzić,
- By znali i mieli w widocznym miejscu numer do swojego dzielnicowego i dzwonili do niego w sytuacjach zagrożenia.
Należy również pamiętać, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nigdy też nie dzwonią do mieszkańców, aby zaproponować im udział w prowadzonych przez nich działaniach. We wszystkich podejrzanych lub wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętajmy o naszych seniorach, dbajmy i uczmy ich zagrożeń, które mogą ich spotkać w tej nowej dla nich, trudnej i nieuczciwej rzeczywistości, która jest im obca „bo kiedyś tego nie było”.
kom. Ewelina Radomyska/ KMP Siedlce