Aktualności

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - List Otwarty Policji do mieszkańców Mazowsza

Data publikacji 15.11.2024

W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W Polsce główne uroczystości odbywają się 17 listopada w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. W tym dniu pamiętamy i modlimy się za tych, którzy stracili życie na drogach oraz tych wszystkich, którzy zostali dotknięci tragedią wypadków, a więc bliskich i rodziny zmarłych oraz tych, którzy przeżyli wypadki i noszą duchowe i cielesne zranienia. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność i życzliwość wobec wszystkich, którzy ratują życie na drogach.

Każdego dnia słyszymy bądź czytamy  o wypadkach drogowych. Na polskich drogach codziennie rozgrywają się dramaty, dochodzi do tragedii, są ofiary w ludziach. Kiedy słyszymy o ofiarach wypadków drogowych, najczęściej na myśl przychodzi nam to, że ktoś zginął, stracił życie. Kim zatem są ci, którzy przeżyli wypadek? Kim zatem są bliscy tych, którzy zginęli? A sprawca i jego rodzina?

Otóż na to określenie „OFIARY wypadków drogowych”, składają się ci wszyscy ludzie, bo jak nazwać ocalałą z wypadku, która już nigdy nie stanie na własne nogi, jak nazwać osierocone dzieci, rodziców opłakujących swojego syna czy córkę, po których został przydrożny krzyż? Jak nazwać matkę, która musi wytłumaczyć dzieciom, że ich ojciec przez kilka lat nie wróci do domu, że jest w więzieniu bo przez podjęcie niewłaściwej decyzji odebrał komuś życie?

Ten dzień jest po to aby uczcić pamięć wszystkich ofiar wypadków, ale jest też po to aby pokazać nam, użytkownikom dróg, że nasze decyzje, które na co dzień podejmujemy na drodze mogą zmienić nasze, życie i życie innych już na zawsze. Musimy zdać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży kiedy wsiadamy do samochodu, że ten cud techniki którym się poruszamy w niewłaściwych rękach może stać się „narzędziem zbrodni”.

Hołd w tym dniu oddawany jest również zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach. Wśród nich są między innymi funkcjonariusze Policji drogowej oraz specjaliści medyczni.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych ustanowiły same ofiary zdarzeń drogowych. Ciężar smutku i cierpienia, z którym boryka się ogromna liczba osób jest tym większy, że znaczna część ofiar to ludzie młodzi. Jednym z ważnych aspektów jest również to, że wielu zdarzeniom można było zapobiec. Brawura, lekkomyślność, lekceważenie przepisów ruchu drogowego to z pewnością elementy, które istotnie wpływają na bezpieczeństwo. Bądźmy odpowiedzialni na drodze.

Jeżeli chodzi o historię, to Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin jednocześnie stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych, potrzebę upowszechnienia ich straty i cierpienia.

Przy każdej okazji apelujemy do użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, o to aby wyruszali w podróż ze świadomością, że nie są sami na drodze, że to od nich zależy bezpieczeństwo zarówno ich samych jak też innych użytkowników dróg. Nie mogło być inaczej również przy tej okazji.

Pamiętaj! To również od ciebie zależy czy czas zatrzyma się dla ciebie czy też dla kogoś kto może stać się ofiarą twoich niewłaściwych decyzji!

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Jerzy Sztuc skierował List Otwarty Policji do mieszkańców Mazowsza.

 

Wydział Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu

Powrót na górę strony