Weekend nietrzeźwych kierowców i naruszania sądowych zakazów kierowania pojazdami
W miniony weekend (17-19.01) policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach zatrzymali ośmiu kierowców, którzy dopuścili się poważnych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Pięciu z nich prowadziło pojazdy w stanie nietrzeźwości, a dwóch z tej grupy dodatkowo złamało sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Trzech innych kierowców zostało zatrzymanych za samo naruszenie sądowego zakazu, a jeden w ogóle nie posiadał uprawnień.
Sądowy zakaz kierowania pojazdów nie jest wydawany przypadkowo. Jest to jedna z najsurowszych kar orzekanych przez sądy w związku z poważnymi naruszeniami przepisów ruchu drogowego. Zakaz prowadzenia pojazdów ma na celu wyeliminowanie z dróg kierowców, którzy swoją nieodpowiedzialną postawą stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego, które często skutkuje orzeczeniem sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Alkohol osłabia refleks, koncentrację i zdolność oceny sytuacji na drodze, przez co nietrzeźwi kierowcy stanowią ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Połączenie tych dwóch rzeczy to już skrajna nieodpowiedzialność. A jednak przez miniony weekend nie brakowało osób, które by te dwie rzeczy połączyły.
Siedleccy policjanci zatrzymali ośmiu kierowców, którzy dopuścili się poważnych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Pięciu z nich prowadziło pojazdy w stanie nietrzeźwości, a dwóch z tej grupy dodatkowo złamało sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Trzech innych kierowców zostało zatrzymanych za samo naruszenie sądowego zakazu i jeden nie posiadał w ogóle uprawnień.
W Chodowie 36-latek kierował chevroletem mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Węgrowie.
W Mordach 61-latek kierował daewoo tico mając orzeczone dwa zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych wydane przez Sąd Rejonowy w Siedlcach i Sąd Rejonowy w Łukowie.
W Radomyśli 85-latek kierował audi mając aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Siedlcach.
W Wołyńcach policjanci zatrzymali mężczyznę który będąc w stanie nietrzeźwości z wynikami 1,8 promila alkoholu w organizmie kierował quadem mając aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Siedlcach.
W Siedlcach 44-latek znajdując się w stanie nietrzeźwości 1,7 promila alkoholu w organizmie kierował renault mając aktywny zakaz prowadzenia pojazdów.
W Siedlcach 19-latek kierował samochodem marki Mercedes znajdując się w stanie nietrzeźwości z wynikiem 1 promil alkoholu oraz spowodował zdarzenie drogowe. Ponadto nie posiada uprawnień do kierowania.
W Siedlcach 29-latek który kierował pojazdem osobowym fiatem znajdując się w stanie nietrzeźwości mając 2 promile alkoholu w organizmie.
W Strzale 35-latek kierował motorowerem romet będąc w stanie nietrzeźwości z wynikiem 1,6 promila alkoholu w organizmie. Kierujący został ujęty przez innego kierowcę, a następnie przekazany patrolowi WPI KMP Siedlce.
Wszystkim zatrzymanym kierowcom grożą poważne konsekwencje prawne, w tym wysokie grzywny, dalsze zakazy prowadzenia pojazdów, a nawet kara pozbawienia wolności.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu czy wbrew zakazowi sądowemu to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, które stanowi zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypominają, że każda ilość alkoholu w organizmie obniża refleks, zdolność oceny sytuacji na drodze i wydłuża czas reakcji.
Jak zapobiegać zagrożeniom na drogach?
1. Nigdy nie prowadź po alkoholu. Nawet jeden drink czy piwo mogą wpłynąć na Twoją zdolność prowadzenia pojazdu. Jeśli planujesz spożywać alkohol, zorganizuj sobie transport – skorzystaj z komunikacji miejskiej, taksówki lub poproś kogoś trzeźwego o podwiezienie.
2. Nie pozwalaj innym prowadzić pod wpływem alkoholu. Jeśli widzisz, że ktoś w Twoim otoczeniu zamierza wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu, reaguj. Może to uratować czyjeś życie.
3. Respektuj decyzje sądowe. Zakazy prowadzenia pojazdów są wydawane w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Łamanie ich to nie tylko wykroczenie, ale i oznaka braku szacunku dla prawa i życia innych.
4. Zgłaszaj niebezpieczne sytuacje. Jeśli zauważysz na drodze pojazd, którego kierowca zachowuje się podejrzanie, poinformuj policję, dzwoniąc pod numer 112.
Przypominamy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich. Wspólnie możemy zadbać o to, aby nasze ulice były wolne od nieodpowiedzialnych kierowców.
kom. Ewelina Radomyska