Zbycie pojazdu oddanego na przechowanie grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi
Policja, w toku prowadzonych czynności, może zatrzymać przedmioty, w tym pojazdy, które następnie zostają oddane na przechowanie wskazanej osobie. Warto pamiętać, że osoba ta ma obowiązek zachowania pojazdu w stanie nienaruszonym i nie może nim swobodnie dysponować.
14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierującym mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Samochód straci też kierujący, który np. spowodował wypadek drogowy i uciekł z miejsca zdarzenia. Przepisy te umożliwiają w takich przypadkach orzekanie przepadku pojazdu mechanicznego.
W związku z powyższym Policja, w toku prowadzonych czynności, może zatrzymać przedmioty, w tym pojazdy, które następnie mogą zostać zatrzymane na policyjnym parkingu lub oddane na przechowanie wskazanej osobie. Jednakże zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprzedaż, darowizna lub jakiekolwiek inne działanie prowadzące do zbycia pojazdu oddanego na przechowanie stanowi przestępstwo. Jest to czyn określony w art. 300 § 2 Kodeksu karnego, który mówi:
“Kto w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.”
Oznacza to, że osoba, która zdecyduje się na sprzedaż lub inne nieuprawnione rozporządzenie takim pojazdem, naraża się na poważne konsekwencje prawne, w tym karę więzienia.
Apelujemy o przestrzeganie przepisów prawa oraz o odpowiedzialne podejście do obowiązków wynikających z przechowywania mienia zatrzymanego przez Policję. Wszelkie naruszenia będą surowo rozliczane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Kom. Ewelina Radomyska