Zatrzymany za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów
We wtorek (22.04) w Skórcu funkcjonariusze Komisariatu Policji w Skórcu zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki Peugeot. Za kierownicą znajdował się 40-letni mężczyzna, który jak się okazało nie powinien prowadzić żadnego pojazdu mechanicznego.
Mężczyzna złamał obowiązujący go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który został wydany przez Sąd Rejonowy w Siedlcach. Pomimo orzeczenia, zdecydował się wsiąść za kierownicę i poruszać się po drodze publicznej, czym popełnił przestępstwo.
Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Wkrótce odpowie za swoje czyny przed sądem. Za niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Zakaz to nie sugestia – to obowiązek prawny
Policja przypomina, że sądowy zakaz prowadzenia pojazdów to środek karny, który nie jest opcjonalny. Jego celem jest ochrona innych uczestników ruchu oraz zapobieganie dalszemu łamaniu przepisów przez osoby, które wykazały się rażącym brakiem odpowiedzialności.
Dlaczego nie można tego bagatelizować?
- Zakaz orzeka się w związku z poważnymi naruszeniami – m.in. jazdą po alkoholu, spowodowaniem wypadku czy uporczywym łamaniem przepisów.
- Jego złamanie to przestępstwo, które skutkuje dodatkowymi konsekwencjami – m.in. przedłużeniem zakazu, surowszym wyrokiem, a nawet karą więzienia.
- Osoby łamiące zakaz często stwarzają poważne zagrożenie – dla siebie i innych.
Apelujemy o rozsądek i poszanowanie prawa. Jazda bez uprawnień czy wbrew zakazowi sądowemu to nie tylko łamanie przepisów – to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.
kom. Ewelina Radomyska