Aktualności

“Narkotyki lokalnie” - podsumowanie działań na drogach powiatu siedleckiego

Data publikacji 17.07.2025

Podczas działań „Narkotyki lokalnie”, przeprowadzonych wczoraj (16.07) przez siedleckich policjantów ruchu drogowego, zatrzymano dwóch kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem substancji odurzających. Jeden z nich był pod działaniem kokainy, drugi – kannabinoidów. Funkcjonariusze przypominają: narkotyki i alkohol za kierownicą to nie tylko łamanie prawa, ale przede wszystkim zagrożenie dla życia.

Wczoraj (16.07) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach przeprowadzili działania kontrolne w ramach akcji „Narkotyki lokalnie”. Celem akcji było nie tylko eliminowanie z ruchu drogowego osób będących pod wpływem narkotyków, ale przede wszystkim uświadamianie kierującym, jak poważne konsekwencje prawne i życiowe niesie za sobą jazda po alkoholu i środkach odurzających.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze ujawnili dwóch kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem niedozwolonych substancji.

Pierwszy z przypadków miał miejsce w miejscowości Gostchorz, gdzie policjanci zatrzymali do kontroli pojazd marki Renault Master. 38-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego był trzeźwy, ale urządzenie wskazujące na obecność substancji psychoaktywnych wykazało obecność kokainy w jego organizmie.

Do drugiej interwencji doszło w Siedlcach, w trakcie obsługi kolizji drogowej. Kierujący pojazdem marki Volvo został przebadany specjalistycznym urządzeniem, które wykazało obecność kanabinoidów. W toku dalszych czynności, podczas przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny, funkcjonariusze zabezpieczyli papierowo-aluminiową torebkę z zawartością marihuany. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a jego pojazd przekazano wskazanej osobie.

Policjanci apelują: prowadzenie pojazdów po zażyciu narkotyków czy alkoholu jest nie tylko nielegalne, ale skrajnie nieodpowiedzialne. Środki odurzające powodują:

  • zaburzenia percepcji i oceny sytuacji,
  • opóźnienie reakcji,
  • ograniczenie koordynacji i zdolności podejmowania decyzji.

W praktyce oznacza to, że nawet przy niewielkiej prędkości kierowca pod wpływem może nie dostrzec pieszego, nie wyhamować przed przeszkodą, lub zareagować zbyt późno na zagrożenie.

Działania profilaktyczne i kontrolne prowadzone przez siedlecką drogówkę będą kontynuowane cyklicznie, a każdy kierujący pod wpływem niedozwolonych substancji będzie ponosił konsekwencje przed sądem.

Nie ryzykuj życia – swojego i innych. Jeśli prowadzisz, nie pij i nie bierz!

 

kom. Ewelina Radomyska

Powrót na górę strony