Nowe czarne punkty na Mazowszu
Po jednym w powiatach: siedleckim, mławskim i nowodworskim i 3 w powiecie radomskim – na Mazowszu będą kolejne miejsca oznakowane tzw. czarnymi punktami wodnymi. Nowe tablice pojawią się przy rzece czy stawie, ale też przy wyrobisku pożwirowym, czyli tam gdzie dochodzi do największej liczby niebezpiecznych wypadków.
Zdrowy rozsądek ratuje życie
Jak wynika ze statystyk z Komendy Stołecznej oraz Wojewódzkiej Komendy Policji w Radomiu, na Mazowszu od stycznia 2017 r. do 17 czerwca 2018 r. utonęło 75 osób. Przyczyny zdarzeń to m.in. nadużywanie alkoholu, a także lekkomyślność, wywrotki materaca lub łodzi w trakcie łowienia ryb. Najmłodsze ofiary wodnych głębin miały 15 lat. Natomiast zdarzeń, kiedy było zaledwie o krok od tragedii, odnotowano znacznie więcej. Na szczęście w niektórych przypadkach ratunek nadszedł w porę.
Nowe punkty
Na wodnej mapie Mazowsza nie brakuje miejsc szczególnie niebezpiecznych. Co roku charakterystycznymi czarnymi tablicami oznakowane są kolejne miejsca, w których dochodziło do największej liczby utonięć – czy to z racji niebezpiecznych wirów, ukształtowania dna akwenu, czy też zwykłej brawury bądź lekkomyślności kąpiących.
W tym roku pojawi się kolejnych sześć czarnych punktów wodnych,. Nowe tablice staną w miejscowościach: Sady w gminie Czosnów, pow. nowodworski (522. km rzeki Wisły, plaża po lewej stronie miejscowości Sady), Józefowo w gminie Strzegowo, pow. mławski (wyrobisko pożwirowe), Bużyska w gminie Korczew, pow. siedlecki (rzeka Bug), a także trzy kolejne w powiecie radomskim w miejscowościach Maryno w gminie Jedlnia-Letnisko (3 stawy), Januszno w gminie Pionki (staw) oraz przy ul. Rataja w Radomiu (staw). Łącznie na terenie Mazowsza, wraz z nowymi, będzie 117 czarnych punktów wodnych.
Z kolei 51 tablic zostanie wymienionych – 38 na terenie objętym działaniem Komendy Wojewódzkiej Policji, a 13 na terenie objętym działaniem Komendy Stołecznej Policji.
Forma tablic jest prosta. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast wyrazista typografia i surowa grafika – czytelność.
Mazowiecka policja realizuje także szereg przedsięwzięć profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży dotyczących zasad bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Jedną z większych corocznych akcji jest pokaz instruktażowy „Bezpieczna Kąpiel”, aby przypomnieć uczestnikom zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
www.mazovia.pl