Aktualności

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Data publikacji 05.02.2019

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska, Google Polska, National Westminster Bank Oddział w Polsce, Teatr Palladium oraz Mulitmedia w szkole.

DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  

Co roku, PCPSI podejmuje liczne działania, które zmierzają do realizacji celów wpisanych w obchody DBI. Centralnym punktem obchodów będzie konferencja , adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. Wydarzenie odbędzie się 5 lutego 2019 r. w teatrze Palladium w Warszawie.

Ponadto, podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają lokalne ośrodki edukacyjne i kulturalne – szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe, ale także firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, kampanii informacyjnych, konkursów) oraz zgłaszania ich do końca lutego 2019 r. za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl.

Dla placówek które zgłoszą zamiar organizacji lokalnych działań z okazji DBI przygotowane zostały pakiety materiałów edukacyjnych i promocyjnych pomocnych w organizacji obchodów, a także elektroniczne zaświadczenie potwierdzające wzięcie udziału w akcji. Jak co roku zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najciekawszą inicjatywę z okazji DBI. Warunkiem wzięcia w nim udziału jest  zarejestrowanie inicjatywy poprzez elektroniczny formularz na podstronie DBI.pl do końca lutego 2019r., a następnie do końca marca 2019 r. przesłanie sprawozdania ze zorganizowanej akcji. Do wygrania atrakcyjne nagrody przekazane przez Fundację Orange oraz Multmedia w Szkole. Formularz na sprawozdania będzie udostępniony w późniejszym terminie.

Nagrody DBI

Organizatorzy i partnerzy DBI 2019 wyłonią w konkursie DBI 2019 15 najciekawszych inicjatyw lokalnych, które zostaną nagrodzone. Fundacja Orange – główny partner DBI 2019 ufundowała dla organizatorów  trzech najlepszych inicjatyw profesjonalne stoły do gry w „Piłkarzyki” oraz zestawy gier planszowych dla organizatorów kolejnych 12 inicjatyw. Ponadto placówka, która zajmie pierwsze miejsce w konkursie otrzyma monitor interaktywny Avtek ufundowany przez firmę Multimedia w szkole. Ponadto, partner akcji – National Westminster Bank Oddział w Polsce przygotował 3 nagrody dla wybranych placówek, którymi będą:

1. Zestaw piłek do gier zespołowych oraz zbiór książek o bezpieczeństwie w sieci  
2. Wizyta w Global Hub Europe Royal Bank of Scotland w Warszawie (spotkanie z ekspertami do spraw cyberbezpieczeństwa)
3. Warsztaty z cyberbezpieczeństwa prowadzone przez ekspertów Banku w wybranej szkole.

Uczniowie uczestniczący w imprezach DBI mogą wziąć udział w konkursie DBI Reporter, w którym również czekają na nich ciekawe nagrody.

Powrót na górę strony