Wakacje z mazowiecką grupą SPEED - Aktualności - KMP w Siedlcach

Aktualności

Wakacje z mazowiecką grupą SPEED

Data publikacji 07.08.2020

Brawura i lekceważenie przepisów, w tym przekraczanie dopuszczalnej prędkości, to kluczowe czynniki wpływające na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Od 19 lipca 2019 r. w mazowieckiej komendzie Policji działa grupa SPEED, której zadaniem jest eliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze.

Każdego roku nadmierna prędkość jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych, które generują ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Celem funkcjonariuszy z grupy SPEED jest ich zminimalizowanie. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse jego przeżycia.

Drastyczne przekraczanie prędkości zazwyczaj łączy się z innymi, bardzo niebezpiecznymi zachowaniami m.in. takimi, jak wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, przejeżdżanie linii ciągłej, przejeżdżanie z dużą prędkością przez przejście dla pieszych.

Grupa SPEED nadal działa na terenie Mazowsza. Wśród kierujących pojazdami budzą uznanie i jedynie osoby, które w sposób rażący łamią przepisy ruchu drogowego powinny mieć powody do obaw.

oprac WRD KWP z/s w Radomiu

Powrót na górę strony