Aktualności

Po raz 8 rusza kampania dotycząca bezpieczeństwa, której współorganizatorem jest siedlecka policja

Data publikacji 14.09.2020

11 września 2020 r. w sali Centrum Kultury i Sztuki została zorganizowana konferencja rozpoczynająca kampanię „Widzę- rozmawiam- reaguję. O zagrożeniach czyhających na współczesną młodzież”, nad którą patronat objął Andrzej Sitnik- Prezydent Miasta Siedlce. Już po raz ósmy pracy związanej z profilaktyką i bezpieczeństwem podjęła się Komenda Miejska Policji w Siedlcach oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego, Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Jana Pawła II, Internacional Police Association Region Siedlce.

Większość działań podejmowanych w czasie kampanii będzie adresowana do uczniów siedleckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zaplanowano dla nich konkursy, debatę, spotkania „Bezpieczne Siedlce” poświęcone tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa w świecie realnym i wirtualnym.

Piątkowa konferencja była natomiast jedną z aktywności zaplanowanych dla osób dorosłych- nauczycieli, rodziców. O wadze systematyczności podejmowania działań profilaktycznych mówił Andrzej Sitnik, otwierając konferencję. Pełnomocnik Prezydenta ds. rozwiązywania problemów uzależnień, dr Katarzyna Marciniak- Paprocka, podzieliła się refleksjami dotyczącymi  realizacji programu przeciwdziałania uzależnieniom w Siedlcach, wymieniła różne aktywności, które mogą wybierać młodzi siedlczanie do realizacji. Zwróciła także uwagę na fakt, że kampania i piątkowa konferencja to jeden z wielu elementów programu przeciwdziałania uzależnieniom realizowanego przez Siedlce. Przedstawicielka organizatorów, Monika Mikołajczyk, omówiła planowane działania, które obejmą między innymi zajęcia z uczniami oraz spotkania z nauczycielami i rodzicami, debaty, konkursy, przygotowanie materiałów dla uczniów, filmów i broszury z artykułami dotyczącymi zagadnień profilaktycznych. Wskazała także na formy planowanych zajęć.

Większość czasu konferencyjnego wypełniły prelekcje wygłoszone przez zaproszonych gości. Tematykę zdominowały właściwe relacje rodzic- dziecko- nauczyciel.

 Dr Aleksandra Piotrowska odniosła się do tematu Alienacja dorosłych (rodziców, nauczycieli) a niepożądane zachowania dzieci i młodzieży. Swoje rozważania skoncentrowała na zapewnieniu- niezbędnego we właściwym procesie dojrzewania- poczucia bezpieczeństwa młodym ludziom, co trudno jest osiągnąć w wypadku niewłaściwego towarzyszenia dziecku przez dorosłych. Wskazała, że rodzina powinna być bezpieczną bazą, z której młodzi wyruszają na penetrowanie świata, ale także bezpieczną przystanią, do której wracają w trudnych momentach. Zwróciła uwagę na konieczność właściwych relacji  szkoła- dom we właściwym procesie dorastania młodych ludzi.

Łukasz Wojtasik w wystąpieniu Domowe Zasady Ekranowe, czyli jak zadbać o równowagę pomiędzy czasem online a offline dla dobra dziecka i całej rodziny omówił zasady, które powinny zagwarantować prawidłowy rozwój dzieciom oraz właściwe relacje. Szczególną uwagę zwróciła na wpływ ekranu na rozwój mózgu u najmłodszych. Wskazał, co się dzieje, gdy nowe technologie zdominują życie rodzinne.

Maria Rotkiel w rozmowie z Edytą Biardą dotknęła tematu bardzo na czasie: Lifestreaming- sposób na budowanie tożsamości młodych ludzi. Przedstawiła pojęcie streamingu, zwróciła uwagę na patostreaming jako zagrożenie, odniosła się do wirtualnego ekshibicjonizmu młodych oraz niewspółmierności reakcji dorosłych wobec ofiar i sprawców działań podejmowanych w świecie wirtualnym.

Mimo sanitarnych obostrzeń, konieczności zmniejszenia liczby osób uczestniczących w wydarzeniu, konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

 

Oprac/E.Biarda/M.Mazurek

Powrót na górę strony