81. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Policjanci oddali hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli
Oddając hołd przedwojennym funkcjonariuszom, Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Jakub Gorczyński oraz podinsp. Piotr Janik, złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych na Wschodzie przez NKWD w latach 1939-1945, który odsłonięto w listopadzie ubiegłego roku przez budynkiem KWP.
17 września 1939 r. około godz. 4 oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza koło Podwołoczysk na Podolu podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej przekraczającymi granicę Polski. Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była konsekwencją tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Po jej dokonaniu aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Kalininie.
Szefowie Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, tj. I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Jakub Gorczyński oraz Zastępca Komendanta podinsp. Piotr Janik, złożyli kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym policjantów II RP pomordowanych na Wschodzie przez NKWD w latach 1939-1945, który od listopada ubiegłego roku jest posadowiony przed budynkiem KWP.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu podinsp. Piotr Janik w towarzystwie podinsp. Radosława Cubali, naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej KWP złożyli także kwiaty pod pomnikiem zamordowanych przez NKWD, zwanym Katyńskim, na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Radomiu. W ten sposób uczcili pamięć o poległych policjantach i oddali hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli.
Zespół Prasowy KWP