Dwa potrącenia pieszych. Policjanci apelują o ostrożność! - Aktualności - KMP w Siedlcach

Aktualności

Dwa potrącenia pieszych. Policjanci apelują o ostrożność!

Data publikacji 13.10.2020

W ciągu kilku dni siedleccy mundurowi interweniowali dwukrotnie w związku z potrąceniem osób pieszych. Na szczęście żadne z tych zdarzeń nie skończyło się tragicznie. Policjanci apelują do kierowców i pieszych o ostrożność oraz rozwagę na drodze!

Do wypadku drogowego w którym ucierpiała osoba piesza doszło w miniony weekend po godz.18.00 na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Bojmie. Pracujący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że kierujący pojazdem Audi 36-letni mężczyzna, jadąc od strony Warszawy w kierunku  Siedlec na oznakowanym i oświetlonym przejściu dla pieszych nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu 29-latkowi. Pieszy został przewieziony z obrażeniami ciała do szpitala. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila. Kierowca Audi był trzeźwy. Na miejscu zdarzenia policjanci zabezpieczali ślady i prowadzili oględziny. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku.

Wczoraj (12.10) po godz. 19.00 w Siedlcach na ul. Floriańskiej doszło do potrącenia pieszej. 53-letni mężczyzna kierując osobowym renault bez wymaganych uprawnień potrącił przechodzącą na oznakowanym przejściu dla pieszych mieszkankę Siedlec . Kobieta nie doznała poważnych obrażeń i nie wymagała hospitalizacji. Kierujący został ukarany mandatem karnym zarówno za jazdę bez uprawnień jak i spowodowanie kolizji w ruchu drogowym.

W związku z tymi zdarzeniami policjanci przypominają kierującym, iż znak D-6 „Przejście dla pieszych” jest nie tylko informacją dla kierowcy o tym, że zbliża się do przejścia ale także zobowiązuje kierowcę do zwolnienia i zachowania szczególnej ostrożności.

Zachować ostrożność muszą także piesi, którzy mają pierwszeństwo na przejściach przed pojazdami, ale w miejscach innych niż wyznaczone muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom. Pamiętajmy, że przed wejściem na przejście dla pieszych należy się koniecznie zatrzymać i rozejrzeć.

Okres jesienny wiąże się przede wszystkim ze specyficznymi warunkami atmosferycznymi powodującymi brak kontrastu pomiędzy pieszym, a otoczeniem. W tych warunkach niezbędne jest zachowanie przez uczestników ruchu drogowego podwyższonej ostrożności. Policjanci zachęcają także do używania elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność pieszych, a tym samym ich bezpieczeństwo na drodze. Piesi oraz rowerzyści wyposażeni w elementy odblaskowe widoczni będą  dla kierowcy pojazdu ze znacznie większej odległości, co pozwoli na wcześniejszą jego reakcję.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów, bo kiedy zaczyna brakować nam wyobraźni i zdrowego rozsądku dochodzi do przykrych, a niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale też bezcenne życie.

 

 

Autor: sierż. szt. Małgorzata Mazurek

Powrót na górę strony