„Prędkość” na mazowieckich drogach
Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń.
Mazowieccy policjanci przeprowadzili w sobotę na drogach województwa działania „Prędkość”. To akcja ukierunkowana na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego mająca na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego jakie zagrożenia mogą występować, jeżeli nie przestrzegają oni przepisów.
Akcja miała charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy tą prędkość rażąco przekraczali, musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Bardzo poważne konsekwencje poniesie 32-letni kierujący hondą obywatel Mołdawii, który w Uniszkach Zawadzkich, na krajowej siódemce w powiecie mławskim, przekroczył dozwolona prędkość powyżej 50 km/h i nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Podczas ucieczki przed patrolem, popełniał wiele wykroczeń, narażając na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Pościg zakończył się w Nidzicy. Nie mając drogi ucieczki, pirat drogowy zatrzymał się i próbował ukryć pod innym samochodem. Okazało się, że kierujący ma sądowy zakaz kierowania pojazdami. Jego rajd na terenie dwóch powiatów zakończył się przewiezieniem do mławskiej komendy i osadzeniem w policyjnym areszcie. Od mężczyzny pobrano także krew do badań na obecność alkoholu i innych środków odurzających.
32-letni obywatel Mołdawii odpowie za przestępstwa niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz niestosowanie do zakazu sądowego, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności oraz liczne wykroczenia drogowe.
Ponadto przypominamy, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.
Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.
Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.
oprac KWP z/s w Radomiu