Wakacje na mazowieckich drogach - PODSUMOWANIE
W okresie od 25 czerwca do 31 sierpnia podczas tegorocznych wakacji zaistniało 433 wypadki drogowe (o 14 więcej niż w tym samym okresie 2020 roku), w których zginęło 46 osób (o18 mniej niż w 2020 roku), a obrażeń ciała doznało 520 osób (o 46 więcej w porównaniu z 2020 rokiem). Doszło także do 4127 kolizji drogowych (wzrost o 63 w porównaniu do 2020 roku).
Jak co roku bezpieczeństwo dzieci i młodzieży wyjeżdżających na wakacyjny wypoczynek było priorytetem mazowieckiej Policji. Do podstawowych zadań policjantów drogówki należała w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze sprawdzali ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Kontrolowali kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych dokumentów. Sprawdzali też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.
W ramach działań „Bezpieczne wakacje 2021” policjanci ruchu drogowego skontrolowali 528 autobusów, z czego 190 w wyznaczonych miejscach do kontroli. W czasie kontroli policjanci stwierdzili 4 usterki i zatrzymali 4 dowody rejestracyjne. Policjanci uniemożliwili jazdę autobusów w pięciu przypadkach.I tak, na terenie powiatu węgrowskiego stwierdzono w czasie kontroli wycieki płynów eksploatacyjnych, powiat zwoleński - wskazanie drogomierza podczas kontroli było niższe niż podczas ostatnich badań technicznych, pow. przasnyski - brak badań technicznych autobusu, pow. przysuski - pęknięta szyba czołowa autobusu, pow. zwoleński - niesprawny hamulec awaryjny i awaria źródła światła mijania przedniego.
Podczas tegorocznych wakacji, w miesiącu sierpniu mazowieccy policjanci przeprowadzili także lustracje stanu dróg i oznakowania w rejonach 1 073 placówek oświatowych, o prawie 100 więcej niż w zeszłym roku (w zeszłym roku dokładnie 977 placówek). Stwierdzili 231 (w 2020 roku 216) nieprawidłowości, najczęściej brak znaków A-17 (uwaga dzieci), brak tabliczki T-27 (przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci), brak znaku D-6 (przejście dla pieszych), brak lub słabo widoczne oznakowanie poziome P-10 (przejście dla pieszych) oraz nieprawidłowa widoczność znaków (przysłonięte przez roślinność). Skierowano 140 wniosków (125 w 2020 r.) do zarządców dróg o usunięcie nieprawidłowości (107 zostało uwzględnionych jeszcze przed 1 września).
W ostatnim dniu sierpnia, w pobliżu radomskich szkół oraz oznakowanych przejść dla pieszych, odbył się briefing prasowy inaugurujący działania prewencyjno-profilaktyczne „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci z mazowieckiej drogówki wraz z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KWP z siedzibą w Radomiu mł. insp. Krzysztofem Bieleckim przedstawili obecnym na spotkaniu dziennikarzom założenia rozpoczynających się działań.
Apelowali do uczestników ruchu drogowego o ostrożność na drogach zwłaszcza w rejonach szkół i placówek oświatowych. Zwracali także uwagę na prawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych. Działania prewencyjno-profilaktyczne potrwają do końca września br. W tym czasie w rejonach szkół należy się spodziewać wzmożonego ruchu pieszych i pojazdów. Policjanci ruchu drogowego będą dbali o bezpieczeństwo uczestników ruchu dyscyplinując zarówno kierujących, jak i pieszych czy rowerzystów popełniających wykroczenia godzące w bezpieczeństwo ruchu. Będą także przypominać zasady bezpiecznego poruszania się po drogach tym najmłodszym i trochę starszym dzieciom, jak również zwracać uwagę rodzicom na prawidłowy sposób przewożenia i prowadzenia dzieci do szkół.
Ponadto w czasie briefingu omówili stan bezpieczeństwa w sezonie wakacyjnym i podsumowali lustracje dróg, która odbyła się w sierpniu.
Apelujemy o ostrożność i wzajemny szacunek na drogach – pamiętajmy że TO CZŁOWIEK PODEJMUJE KLUCZOWE DECYZJE NA DRODZE.
DBAŁOŚĆ O BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM TO NASZA WSPÓLNA SPRAWA
KWP z/s w Radomiu